Viofo A129-G DUO – podwójna kamerka do samochodu

Videorejestrator samochodowy? Teraz to niemal nieodzowny element wyposażenia naszego samochodu, a do naszej redakcji trafił ostatnio ciekawy model VIOFO model A129-G DUO. Sprawdźmy jak sprawdza się w praktyce.

Wyposażenie, wygląd i wykonanie

Viofo A129-G DUO to videorejestrator samochodowy wyposażony w dwie kamerki. Do Klienta dociera w dość dużym opakowaniu, ale dzięki temu sprzęt jest dobrze zabezpieczony na czas transportu. W środku znajdziemy:

 • Kamerkę frontową wraz z modułem GPS (jest też wersja bez tego modułu)
 • Kamerkę tylną o w zasadzie identycznych podstawowych parametrach jak ta na froncie
 • Trzy przewody – dwa USB (jeden zasilający do samochodu, drugi do np. komputera) oraz trzeci do podłączenia kamerki z tyłu samochodu (wtyk kątowy)
 • Plastikowe elementy pomagające w aranżacji okablowania
 • Przyrząd ułatwiający zdejmowanie kamerek z szyby oraz ułatwiający podważanie plastików w celu np. zamaskowania kabla zasilającego
 • Czytnik kart microSD na USB
 • Zapasowe taśmy dwustronne
 • Zasilacz z dwoma wyjściami USB do zapalniczki samochodowej.

Kamerkę instalujemy w zasadzie do modułu GPS (z którego też może być zasilana) na taśmę klejącą. Dokładnie taki sam sposób instalacji jest w przypadku kamery z tyłu – też na taśmę. ALE tu koniecznie muszę zaznaczyć, że obie kamerki bardzo łatwo z w/w uchwytów zdjąć – wystarczy je przesunąć w bok. Gorzej z uchwytami, te już są przyklejone i tu może okazać się pomocna plastikowa szpatułka z zestawu. Na plus na pewno szerokie możliwości zamontowania kamery, również w dużych samochodach ciężarowych. kamerka może być praktycznie pionowo przyklejona do szyby samochodu!

Kamerka zasilana jest przez wtyk miniUSB typ B. A129-G DUO nie ma wbudowanej baterii – warto o tym pamiętać. Wejścia do zasilania mamy dwa – jedno na module GPS, a drugie bezpośrednio z boku kamerki. Drugą kamerę  – tylną – łączymy dłuuugim i grubym przewodem tylko przypominającym miniUSB B.

Videorejestrator uruchamia się automatycznie, ale wymaga to dłuższej chwili, bo z uwagi na tak zwane kondensatorowe zasilanie, musimy poczekać na ich naładowanie, zanim urządzenie ruszy. A129-G automatycznie rozpoczyna zapis, a po zaniku zasilania samoczynnie się wyłącza – o ile również znika zasilanie kamerki. Do nawigacji służy nam pięć przycisków na froncie urządzenia. Ich funkcjonalność jest różna w zależności od trybu pracy kamerki, w związku z tym odsyłam Was na stronę producenta – KLIK!

Pozostałe porty prezentujemy na zdjęciach:

Viofo A129-G Duo obsługuje karty pamięci o pojemności do 256GB. jest to o tyle istotne, że oba obiektywy wyposażone w sensor Sony, umożliwiają zapis w rozdzielczości maksymalnie FHD 30FPS. I tak płynnie przechodzimy do omówienia podstawowej specyfikacji technicznej 🙂 A129-G Duo wyposażona jest w przetwornik Sony Starvis, jasny obiektyw F1.6 z 7 szklanymi soczewkami. Takie same parametry ma również kamerka z tyłu urządzenia. Kąt widzenia obu kamer to 140 stopni. Viofo A129 wyposażony jest w dwuzakresową kartę WiFi (do łączności z dedykowaną aplikacją) oraz moduł BT – do podłączenia opcjonalnego przycisku SOS, umożliwiającego zabezpieczenie nagrania przed nadpisaniem.

Wersja kamerki z dopiskiem „G” wyposażona jest w moduł GPS – stanowiący jednocześnie uchwyt do kamery.

Ustawienie kamery umożliwia nam 2″ ekran TFT LCD. Ekran nie jest dotykowy.

Dzięki łączności WiFi, kamerka Viofo umożliwia również pełny podgląd na żywo zapisanych plików oraz konfigurację dzięki dedykowanej aplikacji. Aplikacja jest intuicyjna w korzystaniu i w pełni spolszczona. Nie zauważyłem żadnych błędów w tłumaczeniu.

Nawigacja po menu samej kamery jest dość intuicyjna, ale nieco utrudniona przez fakt, że ekran nie jest odchylany nawet w najmniejszym stopniu. Dla wygody konfiguracji kamerki sobie raczej nie odłączymy, bo z uwagi na brak baterii ta wymaga ciągłego zasilania, a raczej nikt nie będzie chciał wyciągać raz ułożonego przewodu.

Funkcjonalność i jakość nagrań

Viofo A129-G Duo obsługuje w zasadzie wszystkie istotne funkcje videorejestratora. Nagrywa z dwóch kamer maksymalnie z rozdzielczością FHD przy 30FPS (jeżeli do modeli A129-G, lub A129 nie podepniemy kamery tylnej, to możliwe jest nagrywanie w jakości FullHD 60FPS), rejestruje przebytą trasę dzięki modułowi GPS, zapisuje prędkość z jaką się poruszaliśmy, nagrywa dźwięk. Pliki zapisywane są w sekwencjach czasowych i mogą być zabezpieczone przed nadpisaniem, albo automatycznie dzięki obecności G-Sensora, lub ręcznie. A129-G Duo wspiera również detekcję ruchu oraz jest wyposażona w tryb parkingowy – ale do działania trybu parkingowego niezbędne jest źródło zasilania kamerki. Aplikacje – ta komputerowa jak i mobilna działają bez problemu. Jakość nagrań oceniam bardzo wysoko. Obraz jest czytelny w różnych warunkach pogodowych, również podczas jazdy pod słońce, czy w nocy. Ze zmianą ekspozycji – też radzi sobie nieźle. To jak nagrywa Viofo A129-G najlepiej ocenicie sami, na podstawie próbek w naszej recenzji video:

Celem zwiększenia funkcjonalności, możemy do A129 dokupić opcjonalny przycisk SOS, który będzie łączył się z kamerką dzięki interfejsowi BT, a za jego pomocą możemy szybko zabezpieczyć nagranie przed nadpisaniem.

Przycisk instalowany jest także na taśmę dwustronną.

Podsumowanie

Videorejestrator samochodowy Viofo model A129-G Duo to bardzo dobry sprzęt, naszym zdaniem zasługujący na rekomendację!

Kamerka nagrywa obraz w bardzo dobrej jakości z obu kamer w różnych warunkach. Montaż jest prosty i skuteczny, a co najważniejsze możliwy nawet na pionowych szybach, co przykuje uwagę zawodowych kierowców. Kamera posiada również GPS, który z jednej strony rejestruje przebieg trasy, z drugiej zapisuje również prędkość z jaką się poruszaliśmy, co w niektórych przypadkach może się bardzo przydać. Wszystkie przydatne funkcje jakie powinny być w A129-G są. Aplikacje są dopracowane i w pełni funkcjonalne. Ale Viofo A129-G Duo nie jest też pozbawiony wad. Ja do tych zaliczyłbym nieco za gruby przewód do kamery tylnej i brak wbudowanego akumulatora. Tak wiem, że jest to charakterystyczny element tych kamer, ale moim zdaniem nawet niewielka bateria jest przydatna – zwłaszcza w takiej sytuacji, gdzie ekran nie jest uchylny i w normalnych osobówkach dostęp do niego jest utrudniony, a np. potrzebujemy zmienić jakieś ustawienia, czy pokazać komuś zapisany materiał. I właśnie brak uchylnego ekranu to ostatnia stwierdzona przeze mnie wada testowanego sprzętu.

Sprzęt do testów dostarczył autoryzowany dystrybutor w Polscewww.viofo.pl

 

 

 

 

O Dawid Nowak 112 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.
 • InSideUS

  Coś tutaj chyba komuś się pomyliło z „Wadami”

  Brak uchylnego ekranu – po co uchylny ekran ???? Ekran jest zbędny w kamerze bo tylko przeszkadzałby podczas jazdy, jak ktoś chce coś obejrzeć na ekranie to wystarczy ściągnąć kamerkę z uchwytu, albo połączyć się z kamerą po WiFi

  Brak wbudowanej baterii – bateria w kamerze samochodowej? wielka pomyłka, baterie po 2 latach tracą swoje właściwości, puchną od wysokiej temperatury w aucie, mogą wylać a w ekstremalnych przypadkach wybuchnąć

  Za gruby przewód od kamerki tylnej – przewód jest gruby bo jest ekranowany tak aby anteny GSM, CB, Radio nie zakłócały sygnału, na cienkim druciku tylna kamera bo oszalała

  Kupiłem kamerę na autorejestratory.pl i jestem mega zadowolony, można kupić na bangood.com też mają czasami fajne promki. POLECAM!!!

 • Hubert