Transcend Smart Reader RDA2 – recenzja czytnika kart SD dla smartfonów Apple

Urządzenia mobilne od Apple, mają to do siebie, że kupując produkt, ze względu na brak wejścia na karty microSD, jesteśmy zdani na pamięć wbudowaną. Ale czy na pewno? Otóż, ponieważ na rynku możemy znaleźć zewnętrzne czytniki kart i właśnie takie urządzenia dziś Wam zaprezentujemy. Zapraszamy na recenzję produktu Transcend – Smart Reader RDA2!

Opakowanie i zawartość

Opakowanie czytnika na pierwszy rzut oka jest jest minimalistyczne, powiedziałbym wręcz, że „Applowskie”. Na białym kartoniku znajdziemy duże zdjęcie produktu oraz najważniejsze informacje – w tym również znaną tabelkę „Made for iPod/iPhone/iPad”, która świadczy o tym, że produkt jest certyfikowany przez giganta z Cupertino. W środku znajdziemy tylko to co niezbędne, a więc samo urządzenie oraz książeczkę gwarancyjną.

Transcend RDA2

Wygląd i wykonanie

Czytnik, którym jest biała, kwadratowa bryła połączony jest ze złączem Lighning krótkim kablem, który w odniesieniu do kabla dołączanego do iPhone jest nieco grubszy i sztywniejszy. Obudowa samej wtyczki również jest nieco grubsza, ale mimo to powinna współgrać z pokrowcami na telefon. Na samym czytniku znajdziemy oczywiście nadrukowane logo producenta, wejście na kartę SD oraz drugie na microSD – przy czym warto wspomnieć, że możliwe jest korzystanie tylko z jednej karty (po włożeniu dwóch czytnik będzie wskazywał na kartę SD, więc chcąc skorzystać z microSD będziemy musieli usunąć „dużą” kartę). Całe urządzenie jest oczywiście białe. Całość sprawia solidne wrażenie, obudowa czytnika jest plastikowa.

Użytkowanie

Czeka Was długa podróż, nie macie laptopa a chętnie obejrzelibyście jakiś film? Zgrywacie go na kartę pamięci, podpinacie do telefonu/tabletu/ipoda i cieszycie się filmem. Jesteście na wakacjach, robicie akurat sesję fotograficzną ale rozładował Wam się aparat? Wyjmujecie kartę, podpinacie do telefonu i kontynuujecie – nie będziecie musieli się martwić o późniejsze zgrywanie zdjęć ze wszystkich możliwych urządzeń. A może po prostu skończyło Wam się miejsce na karcie w aparacie, lub pamięci w telefonie? Żaden problem – podpinacie Smart Reader do telefonu, uruchamiacie aplikację (o instalacje się nie martwicie – po pierwszym podpięciu Smart Readera zostaniecie przekierowani na odpowiednią stronę w AppStore) i przenosicie dane tam, gdzie chcecie. Aplikacja oferuje nawet bezpośrednie przenoszenie danych na Dropboxa lub Dysk Google. Z poziomu aplikacji możecie również tworzyć archiwa zip, czy nakładać hasła na foldery. Nie będę wykonywał dokładnych testów prędkości przesyłu danych, bo niemało będzie tu zależało od Waszej karty, jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że aplikacja działa płynnie, a przesłanie kilku gigabajtów zdjęć czy filmów trwa niedługą chwilę. Stworzenie kopii zapasowej niecałych 150 zdjęć zajęło mi około 5-10 sekund. Odtwarzanie filmów w 1080p również nie jest problemem.

Podsumowanie

Transcend RDA2 potrafi ułatwić życie. Wydaje mi się, że najbardziej przypadnie do gustu osobom, które z urządzeń takich jak aparat, kamera czy dyktafon muszą czym prędzej przesłać dane na chmurę czy maila. Po co nosić ze sobą laptopa czy nawet tablet, skoro można wrzucić do kieszeni Smart Reader? Smartphone przecież i tak zawsze mamy przy sobie. Ale zwykły Kowalski również znajdzie zastosowanie dla RDA2 – filmy na smartfonie czy przeglądanie dopiero co zrobionych zdjęć na naszym iPadzie. Krótko mówiąc – wszędzie tam, gdzie dotychczas potrzebowaliście laptopa, może Wam wystarczyć malutki czytnik kart SD – a ten od firmy Transcend sprawdza się naprawdę świetnie i szczerze polecam go każdemu.

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma Transcend. Dziękujemy!Transcend_logotype_logo_emblem_2

O Jakub Laskowski 149 Artykuły
Pasjonat sprzętu komputerowego, gier i wszelkich gadżetów.