Testujemy pamięć RAM od Gigabyte! Aorus RGB Memory #TEST

Znany producent podzespołów komputerowych, firma Gigabyte, w ostatnim czasie rozszerzył swoje portfolio o kolejne produkty sygnowane gamingowym logo AORUS. Do sprzedaży trafiły między innymi pamięci RAM – Aorus RGB Memory.  Sprawdźmy, co owe kości potrafią i przede wszystkim, jak wyglądają na tle konkurencji.

Wygląd, wykonanie, zawartość opakowania

Pamięć RAM Gigabyte już od samego początku robi wrażenie wyjątkowej. Zamawiamy zestaw dwóch kości, a w standardowej wielkości pudełku mamy 4 moduły… Co jest grane? No właśnie, kluczem jest tu określenie „moduły”. Realnie kości RAM są dwie sztuki – tak jak zamawiamy, ale w zestawie docierają dodatkowo dwa moduły RGB. Ich jedynym zadaniem jest wypełnić puste sloty DIMM, w celu uzyskania lepszego efektu wizualnego – nic poza tym. Z zewnątrz wyglądają identycznie jak normalne kości, różnicę widać dopiero gdy spojrzymy na laminat. Pinów do kontaktu z komputerem jest zaledwie kilka i są to piny odpowiedzialne za zasilanie oraz sterowanie podświetleniem modułów.

Co zaś do samych kości – są to kości jednostronne, z niewielkimi aluminiowymi radiatorami zwieńczonymi wykonanym z mlecznego tworzywa paskiem, pod którym ukryte są LEDy RGB.

Na aluminiowym szczotkowanym radiatorze widoczne jest jeszcze logo Aorus.

Specyfikacja

Parametry techniczne kości nie wyróżniają ich na tle konkurencji. RAM od Gigabyte posiada taktowanie 3200MHz ze wsparciem dla profilu XMP2, napięcie 1,35V oraz opóźnienia CL16. Kości oparte są o moduły produkcji Samsunga. No i oczywiście w zależności od platformy w jakiej ją zamontujemy, działają w trybie dwu-, lub przy odpowiedniej ilości kości – czterokanałowym.

 

Osobna bajka to podświetlenie RGB. Do jego zarządzania instalujemy program RGB Fusion Link. Soft Gigabyte pozwala w pełni personalizować podświetlenie. Korzystać możemy zarówno z predefiniowanych profili, jak i ustawiać je według własnych upodobań.

Niestety do działania aplikacji mam jedno, choć znaczące ALE. Nie jest kompatybilna z innymi podzespołami z logo Aorusa. Z poziomu programu nie mogłem zarządzać podświetlaniem karty graficznej, czy płyty głównej 🙁

Testy

Testy pamięci RAM od Gigabyte zostały przeprowadzone na następującej platformie testowej:

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor AMD Ryzen 7 1700X Klik!
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 Klik!
Płyta główna Gigabyte AX370 Gaming 5 Klik!
Pamięć RAM Aorus RGB Memory 16GB 3200MHz CL16 Klik!
Karta graficzna Gigabyte GTX1080 Aorus 8GB Klik!
Dysk SSD Plextor M8Pe 256GB M.2 Klik!
Zasilacz Be Quiet! Dark Power PRO 11 750W 80+ Platinum Klik!
Obudowa
Dysk SSD 2 ADATA SP550 480GB Klik!

Wyniki testów:

Co zaś tyczy się podświetlenia – zapraszamy do naszej wideorecenzji na YT:

Podsumowanie

Gigabyte zalicza udany debiut na rynku pamięci RAM. Ich Aorusy z podświetleniem RGB to kości, które nie mają się czego wstydzić na tle konkurencji, a jest jedna rzecz, która je wręcz wyróżnia – dwa moduły demo RGB. I aż dziwne, że nikt do tej pory szerzej takiego rozwiązania nie wprowadził.

Podświetlenie jest oczywiście zarządzalne, ale bez drobnych korekt, chociażby pod kątem unifikacji softu, się nie obejdzie. No i w końcu wydajność samych kości – jest OK. Standardowe wyniki na tle konkurencji. Co więcej RAM Gigabyte’a nie miał u mnie problemów z działaniem na pełnej szybkości w duecie z procesorem Ryzen 1700X i płyta opartą o układ X370.

Ode mnie leci rekomendacja na konto pamięci Gigabyte:

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

O Dawid Nowak 112 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.