Testujemy AiO Navis RGB 240 i 280 od Silentium PC

16.01.2019 zapisze się w historii SilentiumPC – w tym dniu zadebiutowały pierwsze chłodzenia AiO z podświetleniem RGB tego producenta. Do sprzedaży weszły układy o trzech rozmiarach chłodnic: 120mm, 240mm oraz 280mm. Nasza redakcja miała przyjemność przetestować dwa największe rozmiary chłodnic, jako te najczęściej wybierane przez Klientów.

Zacznijmy od podstawowej specyfikacji technicznej. Oba układy to typowe all in one – zintegrowana bloko-pompka, na stałe przymocowane węże oraz chłodnica wraz z wentylatorami. Oba układy posiadają po dwa wentylatory z podświetleniem RGB (podświetlane są nie rotory, a sam wentylator). Sigmy HP RGB różnią się tylko rozmiarem. Dla chłodnicy 240 są to wentylatory 120mm, a dla 280 oczywiście 140mm o standardowej wysokości 25mm.


Na narożnikach rotorów mamy gumowe podkładki stanowiące element antywibracyjny w tym modelu. Podpięcie do podświetlenia jest standardowe 4 PIN 12V RGB, a osobne zasilanie 4PIN PWM jest dla wentylatora.

Radiatory to w przypadku 240 w zasadzie identyczna konstrukcja jak w wersji PRO, z tym że brakuje na boku szarego paska z logo producenta. 280 różni się nieco kształtem – jest bardziej kanciasta. Mi to trochę przypomina stylistykę Volvo vs. WV, gdzie Volvo to chłodnica 280. Bardziej kanciasta ale i elegancka.

Węże różnią się od tych zastosowanych w wersji PRO. Są nieco dłuższe i nie posiadają dodatkowego materiałowego oplotu. Niestety podobnie jak w PRO są dość sztywne.

Bloko-pompka posiada, mimo podświetlenia RGB, dość stonowaną stylistykę i myślę, że może się podobać nawet konserwatystom. Subtelne podświetlenie znajduje się na topie bloku, a na jego bokach widoczny jest już dość szeroki pasek LED RGB.

Podstawa chłodzenia jest wykonana z miedzi i jest całkiem słusznych rozmiarów. W zasadzie niewiele zostało do pełnego pokrycia IHS topowych CPU AMD – Threadrippera. Szkoda, że AiO SilentiumPC nie jest właśnie kompatybilne z procesorami czerwonych tym bardziej, że na rynku mamy chłodzenia cieczą, które z podstawką TR4 są kompatybilne, mimo iż ich podstawa pokrywa jeszcze mniejszy procent odpromiennika procesora.

Zasilanie pompy realizowane jest przez jej podpięcie do złącza SATA zasilacza, zaś LED podpinamy dokładnie tak samo, jak LED w wentylatorach – złączem 4PIN 12V RGB.

Pełna specyfikacja SilentiumPC Navis RGB 280

Źródło: https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-rgb-280/

Pełna specyfikacja SilentiumPC Navis RGB 240:

Źródło: https://www.silentiumpc.com/pl/product/navis-rgb-240/

Podświetlenie realizowane może być na 3 sposoby. Przy pomocy kontrolera SilentiumPC w obudowach tego producenta, za pomocą (uwaga, uwaga): NANO-RGB KONTROLERA, oraz za pomocą softu producentów płyt głównych po podłączeniu LEDów chłodzenia do złącza na płycie. Obsługiwani są w zasadzie wszyscy producenci płyt i ich technologie – w końcu do podpięcia służy standardowe 4PIN złącze.

Pełny test chłodzenia, wraz z pokazanym pomiarem wydajności oraz pomiar ciśnienia akustycznego (głośność pracy) przygotowany został przez nas w wideo-recenzji nowych chłodzeń SPC, do której serdecznie zapraszamy:

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor AMD Ryzen 7 1700X Klik!
Chłodzenie CPU Testowane
Płyta główna Gigabyte AX370 Gaming 5 Klik!
Pamięć RAM Aorus RGB Memory 16GB 3200MHz CL16 Klik!
Karta graficzna Gigabyte GTX1080 Aorus 8GB Klik!
Dysk SSD Plextor M8Pe 256GB M.2 Klik!
Zasilacz Be Quiet! Dark Power PRO 11 750W 80+ Platinum Klik!
Obudowa
Dysk SSD 2 ADATA SP550 480GB Klik!

Wyniki testów w formie wykresów:

Po analizie testów nasuwają się dość jednoznaczne wnioski. Navis 280 i 240 potrafią w odpowiednich warunkach uzyskać identyczną wydajność, ale 240 okupuje to gorszą kulturą pracy. Winę za ten fakt ponoszą mniejsze wentylatory oraz ich szybsza prędkość obrotowa, co zostało wyraźnie pokazane na filmie w naszej wideo-recenzji. W sytuacji gdyby wentylatory na obu chłodnicach pracowały z jednakową prędkością obrotową, idę o zakład, że 280 okazałaby się układem wydajniejszym i wcale nie głośniejszym od 240. No ale wiadomo – coś za coś – podobno nie można mieć wszystkiego. Fakt jest jednak taki, że oba chłodzenia do demonów ciszy nie należą, ale za to oddają to bardzo wysoką wydajnością. Bez problemu są w stanie schłodzić 8 rdzeniowy 16 wątkowy procesor AMD.

Z wad wymienię raptem dwie: sztywne węże oraz brak wsparcia dla podstawki TR4. Mógłbym się też nieco przyczepić do montażu, który dla jednej osoby może być kłopotliwy, zwłaszcza w obudowach, które nie posiadają odpowiedniego wycięcia w trayu.

Kluczowa może okazać się cena, a ta jak na SPC przystało jest bardzo konkurencyjna. I tak za najmniejszą nietestowaną przez nas wersję 120mm przyjdzie nam zapłacić 239zł. Tylko nieco więcej producent życzy sobie za większą wersję 240mm – 289zł. Najdroższa jest rzecz jasna największa wersja chłodnicy 280mm – 349 zł. I nie da się ukryć, że tak wycenione oba testowane modele zasługują na rekomendację, oraz wyróżnienie opłacalności naszej redakcji.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

O Dawid Nowak 112 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.
  • Low memory

    Warto wymienić w navisie 280 rgb wentylatory na be quiet pure wings 2, aby poprawic kulturę pracy?