Ślad węglowy sprzętu dla graczy – ile jest warta wymiana kart graficznych na nową generację?

 

Wg studium firmy AMD zmodernizowanie komputera o nową kartę graficzną Radeon RX 480 może zredukować pobór energii oraz emisję dwutlenku węgla aż o 40% podczas grania1. Wymiana kart graficznych mogłaby zatem teoretycznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 1,9 miliona ton2.

Tworzenie efektywnych energetycznie produktów to jeden z priorytetów firmy AMD. Zgodnie z realizowaną od dłuższego czasu inicjatywą 25×20, która zakłada 25-krotne podniesienie sprawności energetycznej procesorów i układów graficznych do roku 2020, nowa generacja kart graficznych z rodziny Polaris zapewnia 2,8-krotnie lepszą efektywność w porównaniu do produktów wydanych 2 lata temu.

Jednak stosunek wydajności do pobieranej energii jest współczynnikiem, który często trudno zrozumieć, gdy zjawisko jest omawiane z perspektywy milionów kart graficznych. Co realnie zmienia ten nacisk na tworzenie energooszczędnych technologii? Firma AMD przełożyła te zyski na pojęcia, które dużo łatwiej sobie wyobrazić:

 

  • Wg najstarszej ekologicznej grupy non-profit w Ameryce – „America Forests” – typowy samochód produkuje każdego roku ponad 3600 kg CO2. To oznacza, że wymiana kart graficznych na najnowsze karty Radeon RX 480 mogłaby zaoszczędzić tyle, ile 500 000 (pięćset tysięcy) samochodów, gdyby nie jeździły przez rok.
  • Wg badań Uniwersytetu Północnej Karoliny typowe drzewo w Ameryce może przetworzyć ponad 21 kilogramów dwutlenku węgla przez rok. To oznacza, że energooszczędność kart graficznych Radeon RX 480 może być warta tyle, ile ponad 88 milionów drzew.
  • Wg kalkulatora przygotowanego przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych 2,8 miliarda kWh rocznych oszczędności energii, jakie AMD przedstawia w swoim dokumencie, odpowiada 350 milionom dolarów.

Carbon Footprint Infographic

źródło: informacja prasowa
O Paulina Nowak 3925 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl