Serwery z 2 generacji procesorami AMD EPYC pobiły ponad 100 rekordów świata, a do tego właśnie udowodniły, że są najbardziej efektywne energetycznie

Branża IT, producenci komputerów i administracje rządowe przykładają coraz większą wagę do zużycia energii przez sprzęt i infrastrukturę serwerową. Od 2000 roku globalne zużycie energii przez centra danych wzrosło o 155% i wg prognoz ma dalej rosnąć w podobnym tempie w najbliższej przyszłości. W erze „big data”, uczenia maszynowego i prac nad sztuczną inteligencją potrzeby obliczeniowe coraz bardziej rosną, a wraz z nimi konieczność utrzymania zrównoważonego rozwoju i uzyskiwania efektywności energetycznej lepszej niż kiedykolwiek. Potrzebne są więc nowe rozwiązania, lepsze serwery i bardziej efektywne systemy obliczeniowe.

 

Tymczasem niedawno zaprezentowany 2 generacji procesor AMD EPYC okazuje się być właśnie tym, czego potrzeba do dalszego postępu w branży. Udokumentowano już ponad 100 rekordów świata, jakie pobił, a serwery weń wyposażone są najbardziej efektywnymi energetycznie na świecie. Poniżej znajdą Państwo przykładowe firmy, które wybrały nową serwerową platformę AMD, aby unowocześnić swoją infrastrukturę i osiągnąć cele środowiskowe, jakie sobie postawiły:

  • Jennifer Fraser, starsza dyrektor ds. inżynierii w firmie Twitter napisała: „Twitterowi zależy na tym, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko swoich centrów danych poprzez znalezienie sposobów na poprawę efektywności. 2 generacja procesorów AMD EPYC zapewnia nam znakomite połączenie wydajności i zużycia energii – dokładnie takie, jakiego potrzebowaliśmy, aby osiągnąć ten cel przy jednoczesnym wsparciu dużego ruchu na naszej platformie. Wykorzystując procesor AMD EPYC 7702 możemy rozwinąć nasze klastry obliczeniowe o większą liczbę rdzeni zajmując mniej miejsca i zużywając mniej energii, co przekłada się na o 25% niższe koszty TCO dla Twittera”
  • Lenovo ThinkSystem SR655 z następnej generacji architekturą AMD EPYC ustanowił rekord świata w wydajności-na-Wat w teście SPEC Power w systemie Linux.
  • HPE ProLiant DL385 z 2 generacji procesorem AMD EPYC okazał się być najbardziej efektywnym energetycznie 2-procesorowym serwerem osiągając o 28% lepszy wynik niż dotychczasowy lider branżowy w tej klasie.

 

Te wszystkie osiągnięcia i opinie wynikają z szeregu znakomitych technologii, jakie łączy 2 generacja AMD EPYC, w tym:

  • potężny rdzeń nowej generacji „Zen 2” produkowany w 7-nanometrowym procesie produkcji,
  • chipletowa AMD Infinity Architecture,
  • sprzętowe szyfrowanie SME i SVE,
  • zgodność z PCIe® 4.0,
  • i innych.

To dzięki tej niezwykłej kombinacji 2 generacji procesory AMD EPYC uzyskują o 83% lepszą wydajność w aplikacjach Java, o 43% lepszą w SAP SD 2 Tier w porównaniu do konkurencji, rekordowe wyniki w analityce realizowanej w czasie rzeczywistym w systemie Hadoop, a także rekordową wydajność w wirtualizacji. Przy nawet aż 50% lepszym współczynniku TCO ekonomika centrów danych może być teraz całkowicie zredefiniowana.

Źródło: informacja prasowa

O Paulina Nowak 3925 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl