QNAP TS-231P – recenzja NAS, jako centrum multimedialne

Wydajny i niedrogi serwer NAS dla mas? Jak sprawdzi się produkt firmy QNAP jako centrum multimedialne? Przeczytajcie artykuł aby się tego dowiedzieć!

Opakowanie i zawartość

Serwer otrzymujemy w „ekologicznym” kartonie, a w środku znajdziemy:

  • NAS
  • Instrukcję
  • Zasilacz
  • 2 kable RJ-45

QNAP TS-231P

Wygląd i wykonanie

Bryła serwera to prostopadłościan, w zdecydowanej większości biała, z szarymi wstawkami. Całość wykonana jest z plastiku. Na froncie znajdziemy 2 kieszenie na dyski oraz panel sterująco-informacyjny. Znajdują się tu diody informujące o pracy, połączeniu LAN, USB oraz stanie dysków. Oprócz tego znajdziemy tu wejście USB 3.0, oraz 2 przyciski – zasilania oraz szybkiej kopii. Z tyłu znajduje się otwór z 70 mm wentylatorem, 2 porty Ethernet, 2 porty USB 3.0 oraz gniazdo zasilające. Jeżeli chodzi o wygląd i jakość wykonania to serwerowi absolutnie nic nie można zarzucić.

Dane techniczne

CPU AnnapurnaLabs, an Amazon company Alpine AL-212, 2-core, 1.7GHz
System Memory 1GB DDR3 RAM
Flash Memory 512MB NAND flash
Hard Drive Tray 2
Drive Interface SATA 3.5″/2.5″ 6Gb/s HDD/SSD ; Hot-swappable
USB 3 x USB 3.0 port (Front x1; Rear x 2)
LAN Port 2 x GbE RJ45
LED Indicators System Status, HDD, USB, LAN
Buttons Power, Reset, USB One-Touch-Copy
System Warning Buzzer
Form Factor Tower
Dimensions (H) x (W) x (D) 169 x 102 x 219 mm
6.65 x 4.02 x 8.62 inch
Weight Net: 1.28kg (2.82 lbs); Gross: 2.32kg (5.11 lbs)
Operating Temperature 0 – 40˚C / 32~104°F
Relative Humidity 5~95% non-condensing, wet bulb: 27˚C
Power Supply AC adapter, 65W, 100 – 240V
Power Consumption HDD standby: 8.46W
In operation: 15.6W
(with 2 x 1TB HDD installed)
Sound Level* Operating low speed: 19.2 dB(A)
Security Design Kensington security slot
Fan 1 x 7 cm smart fan (12V DC)

Użytkowanie

Gdy umawiałem się na testy NAS od QNAPa, głównym założeniem miało być sprawdzeniem go pod kątem domowego centrum multimediów – i na tym się skupię.

Pominę aspekt podłączania i instalacji, ponieważ jest on tak bajecznie prosty, że nikt nie powinien mieć z tym problemu. Od samego początku zainstalowany system ma nam do zaoferowania aplikacje, które pozwolą nam „zintegrować” multimedia w domu. Skupmy się zatem właśnie na nich.

QNAP TS231-P Panel

Music Station, Video Station, Photo Station oraz File Station. Większość pewnie już się zorientowała do czego służą te programy. Odpowiednio do swojej nazwy, pozwalają one na przeglądania i zarządzanie muzyką, filmami, zdjęciami oraz plikami. Dzięki podłączeniu serwera do sieci możemy korzystać ze wszystkich plików na wszystkich urządzeniach podłączonych do internetu. Wystarczy ściągnąć stosowną aplikację na nasz smartfon, tablet czy TV (android lub iOS), lub zalogować się poprzez przeglądarkę i już – mamy dostęp do wszystkich danych.

QNAP TS231-P Panel2

Zdarzało Wam się zgrywać filmy czy zdjęcia na pendrive, następnie lecieć do salonu, podpinać pendrive do telewizora i przeglądać zgrane pliki? Możecie o tym zapomnieć – wystarczy, że z komputera wrzucicie plik na serwer, i posiadając odpowiednią aplikację możecie zacząć oglądać swój film już w drodze do telewizora. Każdy domownik może oczywiście posiadać własne konto na serwerze, dzięki czemu będzie mógł stworzyć foldery widoczne tylko dla niego – każda może mieć swój własny, prywatny „kącik”.

A jak to wszystko działa w praktyce? Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że naprawdę dobrze. Wgrywanie i pobieranie plików jest proste, wręcz intuicyjne. Urządzenie jest praktycznie nie słyszalne a do tego koszt utrzymania go przez miesiąc (24/7) to nie więcej niż 10 zł.

QNAP TS231-P Panel3

Podsumowanie

QNAP TS-231P to niedrogi serwer, który świetnie sprawdza się jako centrum rozrywki domowej. Niewielkim kosztem, jak na serwer NAS, możemy mieć w domu własną „chmurę danych”. Szkoda tylko, że model TS-231P nie otrzymał złącza HDMI, które mocno rozszerzyłoby funkcjonalność. Mimo to, QNAP TS-231P jako domowe centrum multimedialne sprawdził się bardzo dobrze.

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma QNAP. Dziękujemy!qnap-logo

O Jakub Laskowski 149 Artykuły
Pasjonat sprzętu komputerowego, gier i wszelkich gadżetów.