Poradnik WavePC – Jak złożyć komputer PC 2018

Złożenie komputera PC w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą trudną.

Wystarczy dobry wkrętak (czasami dwa), coś do przycięcia opasek zaciskowych po ich założeniu i nieco miejsca. Większość gniazd i kart rozszerzeń ma takie sloty, że nie jesteśmy w stanie ich pomylić, a jak na przykład jakaś wtyczka, czy karta pasuje do innego slotu – to najczęściej będzie działała. To wszystko wydaje się proste, prawda? Ale życie swoje, a teoria swoje. Niestety zdarza się, że początkujący składacz może natknąć się na problemy, o jakich do tej pory nie słyszał: właściwy dobór obudowy, czy zasilacza, aranżacja okablowania, prawidłowa konfiguracja RAMu itd. itp. Jeżeli nasz komputer ma dodatkowo dobrze wyglądać – też na kilka aspektów należy zwrócić uwagę. Dzisiaj zapraszamy Was na video-poradnik, w którym podzielimy się z Wami kilkoma uwagami, na temat składania komputerów.

Film adresowany jest do osób początkujących, które swoją przygodę ze składaniem komputerów dopiero zaczynają.

Materiały dodatkowemoim zdaniem niezbędne po obejrzeniu w/w materiału.

1) Jak podłączyć wszystkie kable w obudowie:

2) Jak poukładać przewody w obudowie:

Dla niecierpliwych krótkie podsumowanie, na co należy zwrócić uwagę przy składaniu komputera:

1) Po pierwsze uważaj na kompatybilność. Nie tylko płyta główna musi obsługiwać wybrany przez Ciebie procesor, ale musi być jeszcze kompatybilna z obudową. To samo dotyczy zasilacza – zasilacz w formacie SFX będzie za mały do standardowej obudowy MidiTower itd.

2) Kupując niereferencyjne chłodzenie upewnij się, że zamontujesz je na wybranym procesorze oraz że zmieścisz je w obudowie.

Przyda się też

jaką obudowę warto kupić?

 

3) Dobierając chłodzenie zwróć uwagę, czy wentylator, lub nawet sam radiator nie będą kolidowały z chłodzeniem procesora.

 

Przyda się też

Czy w ogóle warto kupować osobne chłodzenie?

 

4) Co prawda zdarza się to rzadko, ale bywają sytuacje, w których duże powietrzne chłodzenia CPU uniemożliwiają montaż karty graficznej (jeżeli ta posiada duży backplate i jest montowana w pierwszym slocie na płycie głównej).

5) Aranżacja okablowania znacznie poprawia przede wszystkim wygląd wizualny komputera, ale ma też swój wpływ na obieg powietrza w obudowie.

6) Upewnij się dwa razy, czy wszystkie przewody podłączyłeś i czy zrobiłeś to prawidłowo.

7) Jeżeli korzystasz z karty graficznej dedykowanej, nie podłączaj nigdy monitora pod akcelerator wbudowany.

8) Jeżeli masz ciasną obudowę, niektóre przewody (również te od zasilacza) warto przeciągnąć wcześniej.

9) Większość śrubek do montażu komputera dostarczana jest wraz z obudową. W lepszych konstrukcjach standardem jest ich opisywanie – które do czego służą – już na woreczkach, w których je dostajesz.

 

W zasadzie to najważniejsze co musicie wiedzieć. Resztę i wiele więcej znajdziecie w filmach z tego artykułu. Do dzieła!

O Dawid Nowak 102 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.