Plextor M8Pe 256GB – test

Nowa platforma testowa, to nowe zestawienia. A co za tym idzie, ktoś musi stać na podium. Kilka tygodni temu w moje ręce wpadł dysk od Plextora: M8Pe w wersji 256GB na PCI-E. Czy zostanie on królem wydajności? Zapraszam na recenzję!

>>> Sprawdź ceny dysków Plextor M8Pe <<<

Zawartość opakowania

Dysk od Plextora dociera do nas w dwóch opakowaniach – zewnętrznym wykonanym w iście gamerskim stylu, oraz zwykłym kartonowym w środku. Po ich otwarciu naszym oczom ukaże się sam dysk, swoją drogą świetnie zabezpieczony, oraz dodatkowy śledź i dokumentacja.

Wygląd i wykonanie

Plextor M8Pe występuje w dwóch wariantach – jako zwykły moduł M.2 2280 przykryty radiatorem, a także z adapterem PCI-E. W testach pojawił się ten drugi wariant. Radiator obudowany jest dobrej jakości tworzywem w kolorach czarnym i czerwonym. Sam dysk posiada również podświetlane elementy na boku oraz dodatkowe złącze SATA, gdyby dysk „dostawał” za mało prądu z szyny PCI-E. Tył płytki drukowanej jest czarny, matowy.

Specyfikacja techniczna

M8Pe specyfikacja

ssd-z

cdi

Testy

Platforma testowa

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor Intel Core i5 7600k @ 4.6GHz, 1.2V Klik!
Płyta główna ASUS ROG STRIX Z270F Gaming Klik!
Pamięć RAM HyperX Predator 8GB, DDR4, 3000MHz, CL15 Klik!
Karta graficzna Sapphire Nitro Radeon R7 370 4GB Klik!
Dysk SSD 1 Kingston HyperX Savage 240GB Klik!
Dysk SSD 2 Kingston SSDNow UV400 480GB Klik!
Dysk SSD 3 Lite-ON LGH-512V2G 512GB
Chłodzenie CPU NZXT Kraken X52 Klik!
Pasta termo SilentiumPC Pactum PT-2 Klik!
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 650W Klik!
Obudowa SilentiumPC Aquarius X70T Klik!
Monitor Philips 258B6QUEB/00 Klik!

Do testów dysku użyłem oprogramowania: AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark oraz Crystal Disk Mark. W części praktycznej dysk został przetestowany pod kątem wydajności w kopiowaniu różnego rodzaju plików i folderów oraz instalacji gry The Sims 3.

as ssd mp8e

mp8e atto

mp8e cdm seq

mp8e cdm 4k

m8pe plik

m8pe folder

m8pe sims

Podsumowanie

Plextor M8Pe(Y) 256 GB prezentuje świetne osiągi. Dysk zawdzięcza to głównie zastosowaniu protokołu NVMe oraz PCI-E 3.0 x4. M8Pe może przypaść do gustu szczególnie graczom, którzy swojego PCta opierają na kolorystyce czarno-czerwonej. Dołóżmy do tego jeszcze pięcioletnią gwarancję i mamy bardzo dobry dysk SSD. Pozostaje nam jeszcze kwestia ceny.

Pamiętajmy, że M8Pe sprzedawany jest w dwóch wariantach: jako zwykły moduł M.2 2280 przykryty radiatorem, a także z adapterem PCI-E. Cena tego pierwszego jest stosunkowo dobra – patrząc na konstrukcje konkurencji oferujące NVMe, cena wypada nawet atrakcyjnie. Model z adapterem, mimo, że o ok. 100 zł droższy również nie wypada w takim porównaniu źle. Gorzej jest, kiedy zestawimy ceny Plextora z dyskami, które nie pracują na NVMe, czy PCI-E 3.0 x4. Tutaj w cenie 256 GB możemy otrzymać dyski oferujące prawie dwukrotnie większą pojemność. Pozostaje więc pytanie, czy zależy Wam na pojemności, czy wydajności?

Jeżeli odpowiedź brzmi wydajność, to Plextor M8Pe jest dyskiem godnym polecenia.

>>> Sprawdź ceny dysków Plextor M8Pe <<<

Sprzęt do testów dostarczyła firma Plextor. Dziękujemy! plextor-logo

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl