Nowe rozwiązania w mikrokodzie AGESA dla 3 generacji procesorów AMD Ryzen

 

Firma AMD opublikowała dziś kompleksowe opracowanie dot. zachowania 3 generacji procesorów AMD Ryzen w trybie Boost i spoczynku oraz nowych narzędzi monitorujących. Oprogramowanie na bazie mikrokodu AGESA 1003ABBA zostało udostępnione producentom płyt głównych, więc można się spodziewać, że w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od harmonogramu przygotowania i testów poszczególnych producentów) zaczną oni udostępniać swoje wersje BIOS/UEFI dla użytkowników.

Opinie o tym, jak produkty działają w rzeczywistych warunkach, są bardzo ważne dla AMD i firma podchodzi ze zrozumieniem do faktu, że niektórzy z nich zgłaszają wątpliwości wobec możliwości uzyskiwania maksymalnego taktowania w trybie Boost przez zakupione przez nich produkty. Nowe oprogramowanie rozwiązuje ten problem poprzez implementację optymalizacji, które zwiększają częstotliwość o ok. 25-50 MHz wobec dotychczasowych wartości trybu Boost dla różnych obciążeń. Nowe wersje BIOS/UEFI to także aktualizacja zachowania w trybie spoczynku, która wprowadza „filtr aktywności” pozwalający algorytmom sterującym trybem Boost pominąć sporadyczne tętnienia systemu operacyjnego i aplikacji działających w tle.

Jednocześnie firma AMD ogłosiła, że 30 września udostępni zestaw narzędzi deweloperskich AMD do monitoringu, który ma na celu wesprzeć każdego, kto chce tworzyć publicznie dostępne narzędzia do monitorowania pracy procesora, spójnym zestawem danych pomiarowych z kluczowych czujników. Nowa wersja AMD Ryzen Master otrzymała obsługę Average Core Voltage API.

Źródło: informacja prasowa

O Paulina Nowak 3925 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl