MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC – TEST

W czwartym kwartale 2018 roku firma Intel wprowadziła nową – dziewiątą generację swoich najpopularniejszych procesorów  – a wraz z nimi zadebiutował nowy chipset Z390. Dzisiaj zapraszam Was serdecznie na test pierwszej płyty MSI jaka do nas trafiła – wyposażonej, a jakże – w układ Intel Z390. Mowa o MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC – Zapraszamy!

9 generacja procesorów Intel Core to wciąż Coffe Lake, a nowy chip Z390 w jaki wyposażona jest testowana płyta MSI wspiera tak układy 8, jak i 9 generacji CPU niebieskich. Przyjrzyjmy się jej dokładniej.

MSI MPG Z390 Gaming EDGE AC to standardowy pełnowymiarowy ATX wyposażony w gniazdo LGA1151 i układ Intel Z390 oferujący wsparcie dla CPU Intel Core  8, jak i 9 generacji. Wyposażenie płyty jest podstawowe. Z dodatków warto wymienić anteny do wbudowanej karty WiFi oraz mostek SLI HB Bridge M. Niestety w zestawie są tylko dwa przewody sata, co czasami okazuje się ilością zbyt małą (wystarczy mieć napęd DVD, jeden dysk HDD oraz SSD 2,5″ i już brakuje jednego przewodu).

Na laminacie mamy 4 sloty DIMM (wsparcie trybu dwu-kanałowego) dla kości o taktowaniu maksymalnie 4400MHz oczywiście po OC i o ile same RAMy na to pozwolą.

Sekcja zasilania CPU to 5 zdublowanych faz. MOSFETy chłodzone są dwoma dość słusznych rozmiarów radiatorami z oznaczeniem serii.

Również jeden radiator jest na chipsecie, ale co oczywiste już znacznie mniejszych rozmiarów – chociaż też solidnie przykręcany.

Do zasilania CPU mamy dwa gniazda: 8PIN EPS oraz 4PIN P4. Przy czym wymagane do stabilnej pracy jest podpięcie tylko złącza 8PIN, zaś P4 podpinamy przy OC – zwłaszcza jak chcemy z CPU wyciskać siódme soki.

Złącz na karty rozszerzeń jest w sumie 6 plus dwa gniazda M.2 dla dysków NVMe (o rozmiarze nawet 110mm).

Pierwszy, czwarty i ostatni szósty slot, to gniazda PCI-E x16. Przy czym fizycznie x16 jest tylko slot 1.

W sumie na płycie MSI jest aż 7 złącz 4PIN dla wentylatorów (jedno dedykowane dla pompy chłodzenia cieczą), jest 6 gniazd SATA3, wew. USB 3 w ilości sztuk dwóch oraz USB C, a także podpięcia dla diod RGB.

Na panelu portów z tyłu znalazły się dwa wyjścia cyfrowe video (DP oraz HDMI, a opcjonalnie USB C), 6 gniazd USB w tym dwa 2.0, 3 złącza 3.1 oraz jedno USB C. Złącza do anten WiFi, oraz RJ45 dla gigabitowej karty sieciowej, port COMBO PS2 i 6 złącz audio – w tym wyjście optyczne.

Układ audio zasługuje na osobne kilka słów uwagi.

Jak na płytę główną z wyższej półki przystało mamy tu bardzo dobrej jakości dźwiękówkę zintegrowaną Realtek ALC1220P ze wzmacniaczem operacyjnym OP1652.

Jako dodatek należy traktować dość subtelne podświetlenie LED RGB – w zasadzie tylko z tyłu płyty, przy jej prawej krawędzi.

Platforma testowa

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor Intel Core i5-8600K Klik! MSI
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 Klik!
Płyta główna MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC Klik! MSI
Pamięć RAM Corsair Vengeance RGB 3000MHz 32GB (4x8GB) Klik!
Karta graficzna Gigabyte GTX1080 Aorus 8GB Klik!
Dysk SSD Plextor M8Pe 256GB M.2 Klik!
Zasilacz Be Quiet! Dark Power PRO 11 750W 80+ Platinum Klik!
Obudowa
Dysk SSD 2 ADATA SP550 480GB Klik!

Testy płyty głównej zostały przeprowadzone w duecie z procesorem Intel Core i5-8600K. Niestety do dyspozycji nie miałem jeszcze CPU 9 generacji, a najlepiej i9, żeby sprawdzić pełnię możliwości płyty. Niemniej zostały przeprowadzone testy OC procesora oraz pamięci RAM. Zmierzyliśmy również bezdotykowym termometrem temperatury w okolicach sekcji zasilającej procesor. Całość została ujęta w naszej recenzji video, na którą serdecznie zapraszamy:

PODSUMOWANIE

Po testach tej płyty MSI czuję pewien niedosyt. I nie wynika on z jakiś konkretnych braków płyty – nie, absolutnie nie. Problemem jest niski wynik OC procesora 🙁 No ale niestety z Intelem czasami tak jest.

Raz się trafi sztukę, która bez problemu zrobi i 5.2GHz na powietrzu, a czasami jak w tym przypadku do stabilnego działania już przy 4,7/4.6GHz wymagane jest dość wysokie napięcie rzędu 1,32V. I nic na to nie poradzimy. Zaś sama płyta – no cóż – tutaj chyba nawet ci bardziej wymagający, problemów do narzekania mieliby niewiele.

Po pierwsze solidna i przede wszystkim chłodna sekcja zasilania CPU i RAM.

Mamy już w standardzie szybką kartę WiFi. Duża ilość złącz do wentylatorów, dwa USB 3 wew i USB C wewnętrzne, oraz całkiem przyjemne wyposażenie w porty wejść na panelu z tyłu płyty głównej.

Co więcej jeżeli denerwuje Was wszędobylskie podświetlenie RGB, MSI MPG Z390 Gaming Edge AC zdaje się być wyborem właśnie dla Was. Bo płyta a i owszem LED RGB posiada, ale tylko z tyłu i tylko przy jednej prawej krawędzi. Poza tym stylistykę można by śmiało uznać za bardzo stonowaną i uniwersalną.

Słowa pochwały należą się również UEFI MSI. Tu zaskoczenia nie ma. Producent po raz kolejny postawił na sprawdzony układ interfejsu, który moim osobistym zdaniem jest wzorem do naśladowania dla innych producentów płyt głównych. Prosty, intuicyjny, a wszystko co potrzeba jest. Również do zaawansowanego OC.

Moim zdaniem MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC to bardzo dobry wybór i z pewnością zasłużyłaby na rekomendację, gdyby nie ten mały niedosyt związany właśnie z wynikami OC procesora. A to i tak bez pewności, czy aby wina nie leży w samej jednostce CPU.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

 

 

 

 

 

 

 

O Dawid Nowak 102 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.