Modecom Volcano Blade – niskoprofilowy mechanik

Klawiatury mechaniczne zdominowały rynek. Obecnie niemalże każdy producent sprzętu komputerowego posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden model tego typu urządzenia. Czym więc się wyróżnić? Może sprzętem skierowanym do deczko innej grupy odbiorców, użytkowników, którzy kochają mechaniki ze względu na przyjemność z pisania na nich? Właśnie w tym kierunku zaczynają iść niektórzy producenci, w tym Modecom. Przyjrzymy się dzisiaj klawiaturze mechanicznej, ale nie byle jakiej, bo niskoprofilowej – Modecom Volcano Blade. Czym się wyróżnia i dla kogo została stworzona? Zapraszam na recenzję!

Wygląd i wykonanie

Modecom Volcano Blade to niskoprofilowa klawiatura mechaniczna TKL. Jej wymiary są bardzo kompaktowe. Blade został wykonany bardzo porządnie, top stanowi anodyzowane na czarno aluminium, którego brzegi zdobią błyszczące szlify. Cała konstrukcja jest dzięki temu niezwykle sztywna, pomimo swojej niewielkiej wagi i szczupłości.

Producent zagospodarował miejsce najefektywniej jak było to możliwe. Układ klawiszy to standardowe US (długie shifty, długi backspace oraz mały enter). Niestety, ale nie uświadczymy tutaj klawiszy multimedialnych. Przycisk Fn aktywuje nam dostęp do zarządzania funkcjami podświetlenia. Szkoda.

Klawiatury Blade pracują w oparciu o mechaniczne przełączniki Kailh Slim. Do wyboru mamy trzy wersje: niebieskie, czerwone i brązowe. Nakładki zostały wykonane z dobrej jakości tworzywa, delikatnie gumowanego. Niski profil mi przypadł bardzo do gustu.

Na spodzie klawiatury nie uświadczymy nic ciekawego. Standardowo nóżki antypoślizgowe, podwyższenia (również z podkładkami antypoślizgowymi). Przewód wychodzi z tyłu klawiatury – jest on odłączany i ma 150 cm długości. Do klawiatury podłączymy go za pomocą złącza microUSB.

Specyfikacja techniczna

Model MODECOM VOLCANO BLADE
Typ klawiatury Mechaniczna
Liczba klawiszy 87
Układ klawiszy US
Rodzaj przełącznika Kailh Slim Blue / Red / Brown
Blokada klawisza Windows Tak
Anti-ghosting Tak, pełny
Podświetlenie LED, czerwone, regulowane
Długość przewodu 150 cm
Wymiary 354 × 127.5 × 22.5 mm
Waga 520 g

Wrażenia z użytkowania

Ogólny feeling z użytkowania klawiatury Modecom Volcano Blade jest bardzo pozytywny. Mi osobiście płaski profil przypadł bardzo do gustu. Szczególnie podczas pisania, krótsza droga aktywacji i cichsza praca przełączników jest bezcenna. Dość szybko udało mi przestawić się z pełnoprawnego mechanika (Logitech G610 Orion Brown) na Blade. Pod kątem pisania, Blade wymiata, ale w grach, cóż, lepiej korzystało mi się z np. LanParty.

Niskoprofilowe przełączniki to delikatnie inna liga niż ich pełnowymiarowi odpowiednicy. Charakterystyka „kolorystyczna” pozostaje cały czas taka sama, ale zmniejszony travel distance i próg aktywacji wpływa na ogólny odbiór każdego z przełączników. Moim zdaniem, do pisania cały czas najlepsze są Browny, najbardziej uniwersalne w tym wypadku są Blue, a niezłe do pisania i grania są Redy. Na każdej z tych wersji pracowało i grało mi się dobrze, ale ostatecznie zostałem przy wersji z brązowymi przełącznikami.

Nie wiesz jakie przełączniki w klawiaturze mechanicznej wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Podświetlenie

Mimo, że tylko w kolorze czerwonym, to podświetlenie jest niezwykle rozbudowane. Na start otrzymujemy 13 trybów z możliwością stworzenia 5 własnych ustawień. Jasność możemy regulować w zakresie od 0 do 100 procent ze skokiem co 2%. Czerwony jest czerwony – nie jest przytłumiony, dobrze przebija przez keycapsy oraz delikatnie oświetla przestrzenie między klawiszami. Podświetlenie jest równomierne i jednolite na całej klawiaturze.

Oprogramowanie

Blade otrzymała do Modecom dedykowane oprogramowanie. Interfejs jest prosty i przejrzysty, a program może zaoferować nam kilka podstawowych i przydatnych funkcji, takich jak:

  • programowanie makr,
  • zarządzanie podświetleniem,
  • zmiana podstawowych ustawień klawiatury.

Podsumowanie

Dla kogo jest Modecom Volcano Blade? Według producenta to kolejna klawiatura dla graczy, jednak moim zdaniem bardziej zainteresowane będą nią osoby, które więcej piszą i pracują niż grają. I nie zrozumcie mnie źle, do grania Blade nadaje się jak najbardziej, ale niski profil klawiszy i przełączniki Kailh Slim są niemalże idealne do pisania. Taka konstrukcja jest świetnym uzupełnieniem oferty producenta. Na plus należy również zaliczyć świetne wykonanie, kompaktowe wymiary, dobre działanie i rozbudowane podświetlenie.

Niestety, ale jak wszystko, i Blade ma swoje mankamenty. Moim zdaniem zdecydowanie powinniśmy znaleźć wersję z blokiem numerycznym i klawiszami multimedialnymi (chociaż pod postacią klawiszy F z dodatkowymi funkcjami po wciśnięciu Fn). Jeżeli jednak nie przeszkadza Wam taki brak i szukacie przyjemnego mechanika, szczególnie do pisania, to zdecydowanie powinniście się zainteresować Blade-m.

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma Modecom. Dziękujemy! modecom logo

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl
  • F1SH3R

    akurat brak zbednych klawiszy multimedialnych i sekcji numerycznej to jest plus

    • Wiesz, to zależy kto co oczekuje od klawiatury. Ja sobie klawiaturę numeryczną bardzo cenie 🙂 Multimedialne – fakt – nie są potrzebne.