Makra w klawiaturze – z czym to się je?

Lokowanie produktu

Na pewno każdy z Was szukając klawiatury w sklepie, czy czytając / oglądając recenzje tego typu sprzętów natknął się na „makra”. To właśnie im poświęcony będzie dzisiejszy artykuł. Postaram się w nim wyjaśnić Wam główne zastosowania tej funkcji i odpowiedzieć na pytanie, komu to potrzebne. Zapraszam!

Makra, a co to?

Krótko mówiąc, przyciski makro zastępują nam inne klawisze, bądź ich kombinacje. Oznacza to, że przy wciśnięciu jednego klawisza komputer może odczytać sekwencję ustalonych klawiszy wciskanych w danej kolejności.

W klawiaturach często znajdziemy specjalnie oznaczone klawisze, pod którymi możemy te makra zaprogramować. Część urządzeń oferuje tą funkcję dopiero po instalacji oprogramowania, ale na rynku dostępne są konstrukcje z możliwością nagrywania makr w locie.

Sharkoon SGK2 - test - 2

Przykładem takiej klawiatury jest Sharkoon Skiller SGK2 – klawiatura mechaniczna TKL dla graczy. Jak widzicie po lewej stronie standardowego układu producent umieścił 6 dodatkowych przycisków – jeden do nagrywania makr, a kolejne pięć oznaczonych od M1 do M5 do ich wyzwalania.

Podsumowanie recenzji Sharkoon SGK2
Sharkoon Skiller SGK2 to jedna z najlepszych propozycji, jeżeli szukacie taniego mechanika TKL. W cenie 199 zł otrzymujemy przełączniki Kailh, bardzo dobre wykonanie z metalowym frontem, przyjemne podświetlenie i obsługę makr!

Sharkoon SGK2 - test - 3

Komu jest to potrzebne?

Makra najczęściej wykorzystują gracze oraz osoby pracujące w najróżniejszych aplikacjach, gdzie trzymanie wszystkich skrótów, czy ich kombinacji pod ręką jest istotne lub ułatwia pracę.

Zacznijmy od środowisk „profesjonalnych”. Praca w np. Adobe Premiere Pro jest znacznie przyjemniejsza i szybsza, gdy mamy wszystko pod ręką i nie musimy skakać po okienkach, czy zakładach, aby znaleźć interesującą nas funkcję / efekt. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą makra. Gdy zaprogramujemy je jako skróty do najczęściej używanych funkcji możemy znacznie zwiększyć efektywność naszej pracy.

A jak makra wykorzystają gracze? Najczęściej w grach typu MOBA, gdzie szybki dostęp do określonych funkcji ma znaczenie. Załóżmy, że jakąś umiejętność wyzwalamy sekwencją przycisków Shift+Q+1, to co będzie szybsze – wduszenie trzech przycisków, czy może jednego? Oczywiście, że jednego. A skoro mamy pięć slotów na makra, zobaczcie jaką możecie dzięki temu zyskać przewagę nad przeciwnikiem.

A co gdy kilka klawiszy do makr to za mało? Wtedy pozostaje nam stworzenie dodatkowej klawiatury, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Fot: Linus Tech Tips
Fot: Linus Tech Tips

Mam nadzieję, że w tym artykule przybliżyłem Wam temat makr w klawiaturach. Teraz powinniście już wiedzieć, czy kierować się obecnością tej funkcji przy wyborze nowej klawiatury.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sharkoon. sharkoon logo bif

W artykule wykorzystano materiały Linus Tech Tips: https://www.youtube.com/watch?v=Arn8ExQ2Gjg
O Kacper Borawski 278 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl
  • Jakub Olszak

    To jest poradnik czy reklama klawiatury? Bo wydaje mi się że znalazłem to w kategorii poradnik.

    • Kacper Borawski

      Poradnik, w którym ulokowano klawiaturę – została o tym umieszczona odpowiednia informacja w artykule.