Lenovo IdeaPad 720 – recenzja laptopa

Od kilku tygodni pracowałem w domu na laptopie Lenovo IdeaPad 720. To była moja wymarzona przesiadka na coś mobilnego, bo od dłuższego czasu tęskniłem za czasami, gdy to notebook był moim głównym narzędziem pracy. Czy IdeaPad 720 był dobrym wyborem?

Wygląd i wykonanie Lenovo IdeaPad 720

Notebook jest wykonany głównie z plastiku i metalu. Pokrywa jest metalowa, matowa, a nazwa producenta jest doklejona na wierzch, przez co jest mocno wypukła i nieco ostra. Dół to plastik z trzema gumowymi stopkami. Dwie z nich są niewielkie i znajdują się z przodu laptopa, a trzecia przechodzi po niemal całej długości komputera od Lenovo. Oprócz tego znajdują się tu dwa głośniki oraz spory otwór wentylacyjny.

Notebook jest na pierwszy rzut oka cienki – jego grubość to nieco ponad 2 centymetry. Na jego lewym boku znajdziemy złącze zasilania, wejście sieciowe, USB 3.0, port HDMI, port USB typu C, złącze miniJack combo oraz diodę zasilania. Z drugiej strony producent umieścił Kensington Lock, port USB 3.0 oraz czytnik kart 4w1.

A co pod klapą? Pod klapą ekran 15-calowy z dość smukłymi ramkami – no może poza dolną. Ta jest spora. Nad ekranem oczywiści kamera HD oraz mikrofon. Na dole, prócz klawiatury oraz touchpada, znalazł się czytnik linii papilarnych. Dół to ponownie matowy metal, który wygląda niezwykle estetycznie. Kąt odchylenia klapy to 180 stopni, więc jest naprawdę dobrze.

Wyświetlacz

Wyświetlacz to matowy IPS o rozdzielczości FullHD. Szerokie kąty widzenia, dobrze odwzorowane kolory i wysoki kontrast świadczą o jej jakości. Na plus również jasność minimalna i maksymalna – na pewno każdy da radę dostosować to pod siebie.

 

Sprawdź nasz test

Lenovo IdeaPad 700-15ISK Test Recenzja laptopa

 

Reklama

Klawiatura

O klawiaturze nie mogę powiedzieć nic złego. Konstrukcja się nie ugina, klawisze mają wyraźny skok, a i odległości między nimi są w porządku. Na pochwałę zasługuje również delikatne podświetlenie – nie bije w oczy, a w nocy jest przyjemne i pomaga przy pisaniu.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik jest umieszczony pod klawiaturą. Działa bardzo szybko, wilgotny palec, czy nawet z małą raną nie jest dla niego problemem.

Touchpad

Gładzik to kolejny mocny punkt. Gesty są intuicyjne, świetnie łapie każdy ruch palca.

Audio

Za dźwięk odpowiada system Harman. Grają stosunkowo czysto, żadne tony nie są zbyt wysunięte. Na minus natomiast basy, których praktycznie nie słychać. Ogólna głośność jest w porządku.

Specyfikacja

Procesor: Intel Core i7-8550U 
Karta graficzna:
Radeon RX 560
Pamieć RAM:
8 GB
Wymiary: 362,5 mm x 255 mm x 21,7 mm
Waga: 2,1 kg

Testy

Jeśli chodzi o testy w grach, to z tych zrezygnowałem po odpaleniu Wiedźmina 3 – laptop na najniższych ustawieniach, przy rozdzielczości FullHD na rynku w Novigradzie oscylował przy około 15 klatkach. Jeśli natomiast gracie w gry takie jak CS: GO, LoL, czy inne e-sportowe tytuły – możecie liczyć na komfortową rozgrywkę. Przejdźmy zatem do testów syntetycznych.

Głośność i temperatury pracy

Podczas korzystania z multimediów czy przeglądania sieci laptop w ogóle się nie nagrzewał. Pod obciążeniem benchmarkami, temperatura CPU dobijała maksymalnie do 74 stopni.

Jeżeli chodzi o hałas pod obciążeniem, który emituje Lenovo IdeaPad 720, to ten dochodził do 38,2 dB. Jest zdecydowanie słyszalny i raczej ciężko siedzieć przy nim bez słuchawek.
W przypadku normalnej pracy, to znaczy przeglądania sieci, oglądania filmików czy pracy z tekstem – nawet nie wyciągałem sonometru. Laptop jest po prostu niesłyszalny.

Bateria

Czas pracy na baterii zależy oczywiście od ustawień. Ja korzystałem głównie z trybu oszczędzania energii oraz maksymalnej jasności ekranu. W takiej konfiguracji laptop pozwalał mi na około 7-8 godzin pracy – pisanie tekstu, przeglądanie sieci. Gdy dochodziło do tego słuchanie muzyki i oglądanie filmów na YouTube, wartość ta spadała do około 4-5h. Natomiast samo oglądanie filmów było możliwe przez około 1,5-2 godziny.

 

Podsumowanie

Co mogę powiedzieć o tym notebooku? Cóż. Jako narzędzie gamingowe raczej się nie sprawdzi, natomiast do pracy czy multimediów jest na pewno świetnym wyborem. Przez kilka tygodni ani razu nie zauważyłem spadków wydajności. Podstawowa obróbka zdjęć, przeglądanie sieci, praca z Office, filmy – w tych zastosowaniach Lenovo IdeaPad 720 sprawdza się rewelacyjnie. Kultura pracy również nie daje pretekstów do narzekania. Podczas wspomnianych zastosowań laptop w ogóle się nie nagrzewał i przez cały czas pozostawał niemal niesłyszalny. Podsumowując wszystko jednym zdaniem:

Lenovo IdeaPad 720 to świetny notebook multimedialny.

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma Lenovo. Dziękujemy! 

O Jakub Laskowski 149 Artykuły
Pasjonat sprzętu komputerowego, gier i wszelkich gadżetów.