Jak uruchomić komputer w BIOS/UEFI z poziomu Windows

Mieliście kiedyś taki problem, że chcecie wejść do BIOS/UEFI i nie możecie? Klikacie ten kalwisz DEL albo F2 – walicie w niego a i tak wstaje Windows? Jeżeli tak – to ten poradnik jest właśnie dla Was! Dzisiaj pokażemy Wam, jak dosłownie w kilku krokach z poziomy systemu Windows 10 wejść do oprogramowania układowego Waszego komputera. Co ważne, zaprezentowany sposób będzie działał również wtedy, gdy komputer będzie włączał się tylko w trybie awaryjnym.

KROK 1

OK nie możesz wejść do BIOS ale włącza Ci się system (nie ważne czy w trybie awaryjnym, czy normalnie). W takim razie kliknij przycisk Windows

Jak uruchomić komputerz z BIOS

 

I zacznij wpisywać frazę „uruchamianie

Jako że w menu „start” umożliwia szybkie wyszukiwanie plików, ale również ustawień Waszym oczom po chwili powinny ukazać się następujące opcje:

Jak uruchomić komputerz z BIOS_02

Z których wybieramy: „Zmień zaawansowane opcje uruchamiania„. Klikamy właśnie tą opcję.

 

KROK 2

Po kliknięciu opcji zmiany zaawansowanych ustawień uruchamiania mamy kilka ustawień:

Jak uruchomić komputerz z BIOS_03

Nas interesuje druga opcja: „uruchamianie zaawansowane„. Wybieramy właśnie ta opcje, aby komputer uruchomił się w trybie przywracania systemu. UWAGA! kliknięcie tej opcji spowoduje od razu ponowne uruchomienie komputera – koniecznie więc należy zapisać wszystkie otwarte prace i dokumenty, ponieważ niezapisane możemy po prostu stracić.

KROK 3

Komputer zacznie się ponownie uruchamiać – ale my czekamy spokojnie, aż wyskoczy ekran trybu odzyskiwania Windows 10. Wygląda on dokładnie tak:

Jak uruchomić komputerz z BIOS_04W tym miejscu mamy dwie baaaardzo ciekawe opcje – pierwsza, która dzisiaj nas nie interesuje ale jest bardzo przydatna: „użyj urządzenia”. Jeżeli chcemy wejść do UEFI/BIOS tylko po to, żeby uruchomić komputer na przykład z dysku Instalacyjnego Windows to wystarczy użyć tej opcji, aby jednorazowo uruchomić komputer z nośnika (CD lub USB). Dzięki tej opcji w ogóle nie musimy wchodzić do UEFI, a często właśnie o to nam chodzi.

Jednak dopiero wybranie drugiej opcji: „Rozwiąż problemy„. Pozwala na wejście do UEFI, chociaż też nie od razu. Po jej wybraniu przechodzimy do kolejnego podmenu:

Jak uruchomić komputerz z BIOS_05w którym wybieramy: „opcje zaawansowane”.

Tutaj tylko jako ciekawostkę powiem Wam, że wybierając pierwszą widoczną powyżej opcję „Resetuj ustawienia do stanu początkowego” de facto przywrócimy komputer do ustawień z okresu zaraz po instalacji OC (przywracanie systemu) – o ile mamy partycję Recovery.

Z menu „Ustawień zaawansowanych” już tylko jeden klik do uruchomienia naszego komputera w trybie UEFI/BIOS. Wystarczy wybrać opcję: „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI

Reklama

Jak uruchomić komputerz z BIOS_06KROK 4

I czas na ostatni krok – komputer spyta się nas, czy jesteśmy pewni swojej decyzji. Jeżeli tak to klikamy przycisk: „uruchom ponownie” i cierpliwie czekamy, i czekamy i czekamy – ale nic nie klikamy.

Jak uruchomić komputerz z BIOS_07Komputer będzie uruchamiał się nieco wolniej iż zwykle, ale nie zacznie się ładować system, tylko naszym oczom ukaże się strona główna naszego UEFI/BIOS.

Jak uruchomić komputerz z BIOS_08UWAGA – laptop to też komputer (nawet bardziej PC niż stacjonarka) dlatego poradnik ten jest uniwersalny. Można go stosować w przypadku wszystkich komputerów stacjonarnych jak i tych przenośnych.

Sposobów na wejście do oprogramowania układowego jest kilka. Ten przedstawiony nie jest jedynym słusznym. Niemal identyczny efekt da wciskanie klawisza „F8” podczas startu OC (również wywoła menu przywracania systemu z kroku 3). Innym sposobem jest wciśnięcie przycisku „uruchom ponownie” w menu start z jednoczesnym przytrzymaniem klawisza SHIFT (najpierw należy wcisnąć klawisz SHIFT potem dopiero wybrać opcję ponownego uruchamiania). Proszę również pamiętać, że z menu odzyskiwania systemu, możemu uruchomić komputer w trybie awaryjnym. I to by było na tyle. Krótko i na temat – mamy nadzieję że Wam pomogliśmy 🙂

O Dawid Nowak 102 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.
 • Jakub Gatys

  Wystarczy zrobić restart zamiast zamknięcia systemu i można przez DEL wejść do BIOS.

  • Jakub Kijak

   U mnie to nie działa. Pomogła dopiero metoda z poradnika, którą odkryłem już dosyć dawno 😉

   • Szymon

    Bo może wchodzi się poprzez klikanie F2. Trzeba sprawdzić w manualu do laptopa/płyty głównej ;). Na pewno da się inaczej niż w ten sposób 😛

    • Jakub Kijak

     Wtedy też próbowałem z F2 i innymi, żaden nie chciał działać. Prawdopodobnie przyczyną była włączona w BIOS-ie funkcja Fast Boot. Wyłączyłem ją przy okazji przestawiania priorytetów bootowania po wymianie dysku twardego na SSD, i odtąd metoda z naprzemiennym nawalaniem w Delete i F2 działa i tutaj 😉

     • Szymon

      No to gut, problem zażegnany :). Też w sumie kiedyś włączyłem Fast Boota, i szybko z niego zrezygnowałem, właśnie przez ten problem wejścia do UEFI

 • Szymon

  Artykuł taki sobie, trochę wchodzenie do UEFI/BIOSu na około. Ale treść do przeredagowania. Niektóre zdania są niezrozumiałe, napisane niestylistycznie, co sprawia, że źle się to czyta. Trochę tego jest, więc nie chce mi się wskazywać co i gdzie.

  • Andrzej

   Czyli krytykujesz ale nie chce ci się tego uzasadnić? To po cholerę się wypowiadasz? Takie sobie trollowanie.

   • Szymon

    No nie będę przecież cytował całego artykułu :). A nie rozumiesz chyba czym jest trollowanie 😉

 • Marximus

  dobre, to się może kiedyś przydać. np nie masz klawiatury itp. dobrze wiedzieć

 • MT MA

  Please translate this „Reply”, „Share” & another ….
  Jeszcze kilka lat i koniecznym będzie wymontowanie dysku aby modyfikować program startowy komputera lub zgoda producenta, tak czy inaczej pora przyjrzeć się temu UEFI bliżej i ewentualnym jego następcom bo bez crack-erki chyba się i tu nie obejdzie. Jakkolwiek Windows powoli traci wartość jako system do profesjonalnych zastosowań tonąc w coraz absurdalniejszej komplikacji i bezczelniejszej komercji, to jednak działa niejednokrotnie na maszynach przydatnych również do innych ponad gry, fakebucka, googlowanie; zadań. Przeinstalowanie na inny system lub doinstalowanie „obok” Windowsa czegoś innego (niekoniecznie Linux bo i WinXP czasami potrzebny) staje się coraz bardziej skomplikowane aż pewnego dnia stanie się niemożliwe…. i co wtedy?
  Poradnik wyjątkowo dla mnie przydatny chociaż nigdy jeszcze nie był mi potrzebny bo jak dotychczas nie trafił mi się tak uparty „pas cnoty” nad UEFI jakim staje się to badziewie od Ms.