Gra z perspektywy insekta – twórcy Metamorphosis opowiadają o inspiracjach prozą Kafki

 

Warszawskie studio Ovid Works przedstawia pierwsze wideo dev diary na temat Metamorphosis, nadchodzącej gry przygodowej z widokiem FPP opartej na twórczości praskiego pisarza.

Ovid Works po raz pierwszy ogłosiło swoją grę Metamorphosis w lutym. Od tego czasu skupiła na sobie zainteresowanie wielu mediów w Polsce i poza nią. Game Informer uznał ją za jedną z najlepszych produkcji pokazanych na targach GDC 2019, a Gamespot wskazał jako jeden z tytułów, których nie można przeoczyć w tym roku. Dobrą passę Metamorphosis podkreśla awans do grona finalistów tegorocznego Nordic Game Discovery Contest, czyli najlepszych gier niezależnych.

Metamorphosis ukaże się na PC oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

W swoim pierwszym dev diary twórcy Metamorphosis opowiadają o prozie Franza Kafki, inspiracjach stojących za grą i niezwykłej perspektywie, z której graczom przyjdzie obserwować akcję – perspektywie insekta.

Zobacz dev diary:

„Franz Kafka był w pewnym sensie pierwszym game designerem” – mówi game director Zaq Chojecki. Proza Kafki pozwala precyzyjnie odtworzyć klimat czeskiej Pragi sprzed 100 lat, dzięki czemu studio Ovid Works mogło zrealizować swój główny cel – opowiadać pobudzającą do refleksji historię poprzez ciekawą rozgrywkę.
Więcej o Metamorphosis

Metamorphosis opowiada historię Gregora Samsy, który pewnego dnia budzi się – ku własnemu zdumieniu i przerażeniu – w ciele insekta. Opowiadanie stało się przedmiotem wielu dyskusji i interpretacji.

Ta niezwykła historia stała się podstawą dla gry z gatunku puzzle platforming adventure, w której poza inspiracją znaną opowieścią pojawia się oryginalna rozgrywka. Gregor trafia do świata, który przytłacza go rozmiarami. Kałamarz staje się nagle potężną barierą, a plama inkaustu niebezpieczną przeszkodą – i jednocześnie przydatną, bo oblana tuszem pionowa ściana pozwoli się po niej wspiąć. Podstawą gry jest eksploracja i rozwiązywanie zagadek środowiskowych. Uważna obserwacja otoczenia oraz dodatkowe ujęcie kamery „z góry” pozwala lepiej rozeznać się w środowisku i wykorzystać je do własnych potrzeb. By przedostać się dalej, gracze muszą wchodzić w interakcję z otoczeniem, wykorzystywać ciecz do ułatwiania sobie wędrówki po stromych i śliskich powierzchniach, przestawiać takie elementy jak pokrętło w radiu, ale i wykazać się zręcznością przy platformowych sekwencjach.

To niezwykła wędrówka przez trzy światy. Jeden to ten prawdziwy, doskonale nam znany, choć przytłaczający dla robaka – powierzchnia stołu czy wnętrze szuflady. Drugi to ukryty, tajemniczy świat owadów – zapomniane przestrzenie między ścianami i pod podłogą, zakurzone przesmyki, dziwne obszary zamieszkane przez inne insekty. I wreszcie trzeci, stworzony przez abstrakcyjne miejsca, takie jak automatycznie sortująca się szafa z dokumentami. Na swej drodze Gregor napotka wiele wyzwań, pułapek, ale i niezwykłych stworzeń, których pomoc może okazać się nieodzowna.

Kluczowe cechy gry:

  • Tajemnicza metamorfoza – Gregor Sansa musi odkryć, dlaczego stał się insektem i jak może wrócić do swojej właściwej postaci
  • Puzzle platforming adventure – rozwiązywanie zagadek jest równie ważne jak zręczność w pokonywaniu przeszkód
  • Oryginalne łamigłówki logiczne – kluczem do ich rozwiązania jest uważna obserwacja i wykorzystanie dodatkowe kamery pokazującej miejsce z pewnego oddalenia
  • Swobodna eksploracja – w ramach kolejnych miejsc gracz ma dużą swobodę poruszania się, ale musi sobie pomóc – umiejętne wykorzystanie plamy miodu pozwala „posmarować” śliską powierzchnię, po której można się dostać we wcześniej niedostępne miejsce
  • Świat w mikroperspektywie – główny bohater stawia czoła światu, który go dosłownie przerasta i przytłacza
  • Ręcznie malowane tekstury – wszystko, co widać na ekranie, jest dziełem ludzkiej ręki
  • „Dwuwarstwowa” narracja – jedna rozgrywająca się „wewnątrz” świata Gregora i jedna tocząca się „na zewnątrz”. Gracz nie może wchodzić w interakcje z postaciami z tej drugiej, ale wpływając na pierwszą decyduje o ich losach

Metamorphosis ukaże się na PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej oraz karcie Steam.

Źródło: informacja prasowa

O Paulina Nowak 3829 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl