
Kacper i Dawid opierają swoje platformy na procesorach AMD, dlatego ja postanowiłem wziąć na warsztat płytę główną z chpsetem Intel Z370. Z pomocą przyszła firma Gigabyte, która zaproponowała testy modelu Aorus Z370 Gaming 5. Zatem do dzieła!
Zawartość opakowania
Płyta dociera do nas w czarnym kartonie z pomarańczowymi oraz szarymi elementami – a więc kolorystyka serii Aorus. W środku znajdziemy rzeczy takie jak:
- płyta główna
- dokumentacja
- sterowniki na płycie CD
- zaślepkę na porty I/O
- 4 kable SATA
- mostek SLI
- G Connetor (ułatwia podłączenie panelu przedniego)
- antena WiFi
- 1 kabel RGBW
- 2 sensory termineczne
Specyfikacja
- Chipset: 370
- Socket: LGA 1151
- Obsługiwane procesory: Intel Celeron / Pentium / Core i3 / Core i5 / Core i7
- Format płyty: ATX
- Ilość slotów pamięci: 4x DDR4
- Maksymalna ilość pamięci: 64 GB
- Maksymalne taktowanie pamięci: 4133 MHz
- Karta sieciowa: 1x 10/100/1000 Mb/s
- Bezprzewodowa praca bluetooth oraz WiFi
- Kodek dźwiękowy: Realtek ALC1220
- Obsługa CrossFire/SLI: Tak/Tak
- RAID: Tak (RAID 0 /1/5/10)
Budowa
Aorus Z370 Gaming 5 to płyta utrzymana w ciemnej kolorystyce z białymi i szarymi wstawkami oraz podświetleniem (o którym więcej w Oprogramowaniu). Całość tworzy elegancką i uniwersalną całość a podświetlenie dodaje konstrukcji gamingowy pazur.
Chipset został przykryty nie małym radiatorem z logo serii Aorus. Sam radiator (włącznie z logo) jest podświetlany. Zaraz obok chipsetu znajduje się 6 złączy SATA, a tuż pod nim złącza panelu przedniego, trzy 4-pinowe złącza wentylatorów oraz złącze Thunderbolt. Są tu też łącza do sprawdzenia temperatury oraz Clear CMOS. W dolnej części płyty najdziemy również 4 diody informujące o stanie pracy komputera: CPU, DRAM, VGA oraz BOOT. Tuż pod nimi producent umieścił wyświetlacz kodami. Tuż obok znajdziemy 2 złącza USB 2.0, złącze TPM, 3 złącza LED oraz jedno Audio.
Przejdźmy teraz w okolice samego socketu. Sekcja zasilania (8+3) jest obudowana podświetlanymi radiatorami w szarej kolorystyce. Gniazdo zasilania EPS zostało umieszczone w lewym górnym rogu płyty – tuż za radiatorami sekcji zasilania. Radiator z lewej strony jest połączony z osłonką nad wyjściami panelu I/O. Z prawej strony, między bankami pamięci a górnym radiatorem znalazło się miejsce na dwa czteropinowe złącza wentylatorów. Na płycie znajdują się cztery banki pamięci (wszystkie podświetlane), które mogą pomieścić w sumie 64GB pamięci RAM o maksymalnym taktowaniu 4133 MHz. Za bankami pamięci znajdziemy 3 złącza LED, złącze zasilania, 2 złącza USB 3.0 (jedno typ C) oraz czteropinowe złącze na pompę.
Tuż pod procesorem znalazło się miejsce na złącze M.2, poniżej złącze PCIex1 oraz PCIex16. Dalej najduje się kolejne łącze M.2, PCIex1 oraz bateria. Poniżej złącze PCIex8, PCIex1 oraz trzecie złącze M.2. Niżej znalazło się kolejne złącze PCIex4. Tuż obok znajduje się „dźwiękówa” – w tym wypadku jest to układ Realtek ALC1220. Znajduje się ona pod osłonką.
Panel złącz I/O składa się z:
-
DisplayPort x1
-
HDMI x1
-
PS/2 (klawiatura/mysz) x1
-
RJ-45 x1
-
S/PDIF Optyczne x1
-
USB 2.0 x2
-
USB 3.1 gen 1 x4
-
USB 3.1 gen 2 type-A x1
-
USB 3.1 gen 2 type-C x1
-
złącze anteny WiFi x2
-
złącze audio x5
UEFI
UEFI na płycie oferuje tryb Easy oraz Advanced. Zarówno nowi jak i bardziej doświadczeni użytkownicy powinni bez problemu się tu odnaleźć.
Oprogramowanie
Najważniejszym programem jest AppCenter. Za jego pomocą możemy pobrać wszystkie potrzebne sterowniki oraz pozostałe oprogramowanie do płyty. Przykładowe programy to:
- RGB Fusion – za pomocą którego możemy modyfikować podświetlenia płyty
- GameBoost – minimalizuje wpływ procesów działających w tle podczas gry
- VTuner – narzędzi do podkręcania karty graficznej
- SIV – czyli System Information Viewer, który pokazuje podstawowe dane takie jak pobór prądu czy użycie pamięci RAM.
Podsumowanie
Ze swojej strony nie wiem do czego w tej płycie mógłbym się doczepić. Wizualnie płyta prezentuje się bardzo dobrze a podświetlenie można ustawić pod siebie. Nie odczułem braku jakichkolwiek złączy na płycie. BIOS jest intuicyjny i posiada wszystkie potrzebne funkcje. Mojego i5-8600k udało mi się stabilnie ustawić na 5.0GHz co jest świetnym rezultatem. Płyta posiada WiFi co mi osobiście bardzo ułatwia życie. Słowem – porządna konstrukcja.
Gigabyte Aorus Z370 Gaming 5
-
Design - 9/10
9/10
-
Wykonanie - 9/10
9/10
-
Budowa - 8.7/10
8.7/10
-
Złącza - 10/10
10/10
-
UEFI - 8.8/10
8.8/10
-
Oprogramowanie - 8.5/10
8.5/10
-
Wyposażenie - 10/10
10/10
Zalety i wady
Świetne wykonanie
Świetny design
Dobre rozłożenie złącz i portów
Trzy złącza M.2
Dobra sekcja zasilania
Wyświetlacz kodów
Wzmocnione sloty PCI-E
Podświetlenie
Brak szczególnych
Sprzęt do testów dostarczyła firma Gigabyte. Dziękujemy!