DeepCool Gammaxx GT – test chłodzenia CPU z podświetleniem LED RGB

Czas na test kolejnego chłodzenia CPU na naszym portalu. Tym razem jest to produkt całkiem nowej dla mnie firmy (wcześniej nic nie testowałem) DeepCool. Chłodzenie Gammaxx GT – bo to o nim będzie dzisiaj mowa, ma jedną charakterystyczną cechę, która bardzo mocno wyróżnia je na tle konkurencji: podświetlenie LED RGB. I co ważne – nie tylko wentylatora, ale również ostatniego górnego finu. Ten test odpowie Wam jednoznacznie na pytanie, czy tylko niecodzienny design jest mocną stroną tego chłodzenia. Zaczynamy!

 

Wygląd, wykonanie, specyfikacja techniczna

Zanim przejdziemy do szczegółowych oględzin chłodzenia, przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej chłodzenia:

Model: Gammax GT
Typ: Chłodzenie jedno-wieżowe symetryczne wertykalne
Wymiary: 135×84,8×156 (wentylator 120 o profilu 25mm)
Waga (z wentylatorem) 870g
Zgodność z podstawkami Intel:

         LGA 1150/1151/1156/1366/2011/2011-3

AMD:

          FM1/FM2/FM2+/AM2/AM3/AM3+/AM4

MAX TDP Intel 150W

AMD 140W

Podświetlenie  LED RGB wentylator i ostatni fin

DeepCool Gammaxx GT _14

Stosunkowo niewielkie chłodzenie Gammaxx GT jest dość ciężkie (prawie 900g). To sprawia, że zaraz po wyjęciu z opakowania odnosimy wrażenie, że jest porządnie wykonane. I tak też jest w rzeczywistości – więc to nie tylko wrażenia. Finy są grube i solidnie przymocowane do 4 miedzianych (nie niklowanych) rurek cieplnych, a ostatni z finów jest dodatkowo pogrubiony. Ciepłowody są estetycznie zakończone aluminiowymi kapslami. Pod ostatnim finem ukryte są diody LED RGB, schowane za mlecznym plastikiem (zastosowanym w celu estetycznego rozproszenia światła na większej powierzchni).

DeepCool Gammaxx GT _10

DeepCool Gammaxx GT _06

Wszystkie rurki cieplne posiadają bezpośredni styk z IHS procesora. Sama podstawa jest aluminiowa, a całość nie jest polerowana na lustro.

Wentylator zastosowany w Gammaxx GT to standardowa 120mm konstrukcja o normalnym profilu 25mm. Na narożnikach rotora mamy antywibracyjne podkładki. Sam wentylator posiada dość ciekawe żłobienia na łopatkach (z pewnością mające działać jako element aerodynamiczny, mający albo poprawić kulturę pracy chłodzenia, albo zwiększenie jego wydajności). No i oczywiście podobnie jak ostatni fin, wentylator również jest podświetlany.

Niech Was nie zdziwi fakt, że z wentylatora wychodzą aż dwa przewody – jeden od jego zasilenia ze złączem 4PIN PWM, a drugi też 4PIN ale do zasilenia i sterowania LED RGB.

DeepCool Gammaxx GT _24

Kilka słów o samym podświetleniu:

Wentylator podpinamy do przewodów wychodzących od radiatora (mowa tylko o podświetleniu, zasilanie wentylatora podpinamy standardowo pod płytę główną bezpośrednio do złącza CPU FAN), a ten możemy podpiąć do 4PIN złącza LED 12V na płycie głównej, lub dzięki odpowiedniej przejściówce z pilotem (która jest na wyposażeniu zestawu) do zasilacza naszego komputera.

DeepCool Gammaxx GT _19

Podświetlenie jak i jego regulacja jest zgodna z ASUS AURORA, ale pełna synchronizacja będzie również z każdą płytą główną posiadającą w/w złącze do LED RGB: Gigabyte RGB Fusion, MSI RGB, ASRock RGB LED.

DeepCool Gammaxx GT _11

Tak więc nie ważne czy macie wypasioną płytę główną, do której podłączycie chłodzenie DeepCool czy nie, podświetlenie i tak będziecie w stanie uruchomić, tyle że jego funkcjonalność będzie ograniczona do tego co oferuje system w pilocie.

Montaż i kompatybilność

Montaż chłodzenia najwygodniej przeprowadzić poza obudową – backplate trzeba poskręcać. Ale sam proces jest prosty i ktoś kto nie robi tego pierwszy raz nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Instrukcja jest wyraźna do podstawek AMD jak i Intel.

Samo mocowanie jest pewne i solidne. Wszystkie elementy są skręcane. Praktycznie nie ma tu elementów plastikowych. Poza podkładką pod śrubami.

Jedyną uwagę jaką mam to do zapinek wentylatora. Te są dość sztywne i minimalnie wystają poza obrys chłodzenia.

DeepCool Gammaxx GT _18

Nie pogarsza to jednak kompatybilności Gammaxx GT. Chłodzenie nie przysłania żadnego slotu RAM. Więc w komputerze zainstalujecie kości o dowolnej wysokości radiatorze.

DeepCool Gammaxx GT _20

Pełną kompatybilność chłodzenie DeepCool ma również z pierwszym slotem PCI-E, nawet jak będzie to slot x16, a karta graficzna będzie posiadała backplate chłodzenia.

DeepCool Gammaxx GT _04

Co do kompatybilności z podstawkami odsyłam do tabeli ze specyfikacją techniczną.

Zostaje jeszcze jedna istotna kwestia – kompatybilność z obudowami. Tutaj zasadnicze znaczenie ma oczywiście wysokość chłodzenia. Ta nie przekracza granicy 16cm. Całkowita wysokość Gammaxx GT wraz z zainstalowanym wentylatorem to dokładnie 156mm. Chłodzenie DeepCool będzie więc kompatybilne ze znaczą większością obudów dostępnych na rynku. Oczywiście przed zakupem chłodzenia, radzę upewnić się co do maksymalnej wysokości możliwych do zainstalowania chłodzeń na stronie producenta Waszej obudowy.

Platforma testowa i metodyka

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor AMD Ryzen 7 1700X Klik!
Chłodzenie CPU Testowe Gammaxx GT Sugerowana około 50$ (200zł)
Płyta główna Gigabyte AX370 Gaming 5 Klik!
Pamięć RAM Corsair Vengeance RGB 3000MHz 32GB (4x8GB) Klik!
Karta graficzna Gigabyte GTX960 Gaming OC 2GB
Dysk SSD Plextor M8Pe 256GB M.2 Klik!
Zasilacz Be Quiet! Dark Power PRO 11 750W 80+ Platinum Klik!
Obudowa Dreambox Aerocool -
Dysk SSD 2 ADATA SP550 480GB Klik!

Metodyka testów pozostaje niezmienna. Testy wykonywane są w spoczynku (minimum 15min pracy komputera w idle) oraz pod obciążeniem (do obciążenia używamy programu OCCT). Obciążenie minimum 15 minut.

Do odczytów temperatury procesora wykorzystuje program HWMonitor, zaś kultury pracy (pomiar ciśnienia akustycznego) dokonuje z odległości 30cm sonometrem Voltcraft SL-100.

sonometr

Wyniki testów

Temperatury

temperatury

Kultura pracy

głośność pracy

Ja osobiście chłodzenia dzielę na 3 kategorie. Pierwsza: to chłodzenia ciche, ale mało wydajne. Druga kategoria to coolery CPU wydajne (niskie temperatury procesora), ale za to głośne. I trzecia – ostatnia kategoria – chłodzenia średniaki. Ani to super wydajne, ani jakieś głośne. I to właśnie do tej ostatniej kategorii należy chłodzenie DeepCool Gammaxx GT. Nie oznacza że jest to chłodzenie złe. Temperatury uzyskiwane, w końcu co by nie mówić na 8 rdzeniowym i 16 wątkowym procesorze, są co najmniej dobre. To samo dotyczy kultury pracy wentylatora na chłodzeniu. Nie jest on demonem ciszy, ale również nie nadwyręży naszego słuchu.

Analizując wyniki testów warto mieć na uwadze jedną baaardzo ważną kwestię: testy przeprowadzane są na otwartej obudowie. W zamkniętej skrzynce wyniki te będą na pewno inne. Po pierwsze już sama obudowa nieco wyciszy pracę chłodzenia (to na ile zależy już od samej obudowy), a temperatury uzyskiwane na Gammaxx GT mogą być albo niższe (przy lepszej wentylacji w obudowie), albo gorsze (o ile wentylacja będzie słaba, lub w ogóle jej nie będzie).

Recenzja Video:

Podsumowanie

Jako pierwszy testowany produkt DeepCool Gammaxx GT zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Cooler jest dobrze wykonany, montaż jest prosty i solidny, design może się podobać (pamiętajcie, że podświetlenie LED RGB można wyłączyć jeżeli to komuś przeszkadza), a co najważniejsze – chłodzenie zapewnia przyzwoite warunki termiczne CPU oraz znośną kulturę pracy.

DeepCool Gammaxx GT _02

Grupa docelowa odbiorców jest tutaj dość jasno określona. Nie są to fani ciszy, ani zwolennicy ekstremalego OC. Chłodzenie Gammaxx GT to idealny wybór dla maniaków podświetlenia LED oczekujących zrównoważonych (dość niskich) temperatur i dobrej (choć nie najwyższej) kultury pracy.

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

07eb80e39f4e424ab15308c11bcea805

O Dawid Nowak 112 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.