Czytnik e-booków. Czym się kierować w jego wyborze?

 

Są poręczne, lekkie i wygodne w użytkowaniu. Nic więc dziwnego, że szybko zdobywają coraz szersze grono użytkowników. Czytniki e-booków, bo o nich mowa, coraz skuteczniej konkurują z papierowymi książkami.

Amatorów e-czytania coraz częściej można spotkać praktycznie w każdym miejscu publicznym – parku, autobusie, autokarze, tramwaju czy pociągu. Czym powinna kierować się osoba, która szuka dla siebie pierwszego czytnika e-booków? Istotnych kwestii jest kilka – cena, czas pracy na baterii, dotykowy ekran, obsługa różnych formatów dokumentów, możliwość zamontowania kart pamięci, obsługa Wi-Fi to tylko niektóre z nich.

005_Jak_wybrac_czytnik_ebook

Pozornie wydawać by się mogło, że wszystkie wymienione cechy spełnia tablet i zakup kolejnego urządzenia jest zbędnym wydatkiem. Tablety z założenia są jednak urządzeniami uniwersalnymi. Świetne w przypadku zastosowań multimedialnych, nie są jednak w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu czytania. Głównie ze względu na męczący wzrok ekran LCD oraz krótszy czas pracy na baterii.

Ekran e-ink kontra LCD

Takich niedogodności nie doświadczą użytkownicy czytników, którzy korzystają z ekranu wykonanego w technologii e-ink (papieru elektronicznego). Założeniem takiego rozwiązania jest imitowanie standardowej kartki papieru. Wyświetlanie statycznego obrazu podczas czytania praktycznie nie zużywa energii. Wynika to z faktu, że ekran e-ink odświeża się tylko w momencie zmiany strony.

Stąd też bardzo długi, charakterystyczny dla czytników czas pracy na baterii. Często liczony w tygodniach. Oczywiście jest to wartość uśredniona. Osoby poświęcające codziennie kilka godzin na czytanie, będą musiały swoje urządzenia ładować nieco częściej. Nie zmienia to faktu, że nawet w rękach prawdziwego mola książkowego, czytnik e-booków wytrzyma na jednym ładowaniu tygodniowy lub dłuższy urlop. Dla porównania, bateria w intensywnie używanym tablecie niemal na pewno rozładuje się zanim czytelnik dobrnie do końca kilkusetstronicowej książki. Oczywiście zależnie od modelu tabletu, może to zająć od kilku do kilkunastu godzin.

003_Jak_wybrac_czytnik_ebook

Co jeszcze wyróżnia technologię e-ink? Wspomniane ekrany, w przeciwieństwie do LCD, nie migają i nie emitują ostrego światła. Nie wykluczają jednak czytania wieczorem. Część z dostępnych na rynku czytników posiada dyskretne doświetlenie, którego poziom można regulować w zależności od potrzeb i warunków lub całkowicie je wyłączyć. Co ważne, matowa faktura ekranu e-ink nie sprawi problemu tam, gdzie wyświetlacz LCD zwykle się nie sprawdza. Przykładowo z czytnika można komfortowo korzystać podczas słonecznego dnia na plaży. Pokryty szkłem ekran tabletu, nawet wyposażony w zaawansowane filtry, takiego komfortu nie daje. Na szkle zawsze będą widoczne mniej lub bardziej irytujące refleksy świetlne.

004_Jak_wybrac_czytnik_ebook

Co z obsługą ekranu e-ink? Aktualnie większość dostępnych na rynku czytników jest wyposażonych w dotykowy ekran, co przekłada się na wygodę użytkowania i korzystania. Modele budżetowe oferują nawigację za pomocą przycisków funkcyjnych. Wbrew pozorom ich obsługa jest dość intuicyjna.

Różne formaty dokumentów

Możliwość dostępu do dokumentów zapisanych w różnych formatach sprawia, że czytniki można z powodzeniem wykorzystywać zarówno do rozrywki, jak i do pracy. Międzynarodowym standardem książek elektronicznych jest format EPUB, ale na urządzeniach tego typu otworzymy również pliki zapisane w formatach PDF, Word lub MOBI. Stosunkowo mały rozmiar plików (kilka megabajtów), w stosunku do oferowanej pojemności urządzenia (mierzonej w gigabajtach, dodatkowo możliwej do rozszerzenia dzięki kartom pamięci) sprawia, że na jednym czytniku można zmieścić praktycznie całą swoją domową bibliotekę.

Wspomniany format EPUB dostosowuje się do wielkości ekranu, a sam rozmiar czcionki oraz interlinii można edytować, aby zapewnić sobie maksymalny komfort korzystania z czytnika. Jeśli planujemy przeglądać na czytniku dokumenty zapisane w formacie PDF, należy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające funkcję reflow, dopasowującą tekst do wielkości ekranu. Obecnie brak wsparcia dla funkcji reflow to jedna z największych wad zamkniętych ekosystemów, w tym urządzeń z popularnej rodziny czytników Kindle[1].

001_Jak_wybrac_czytnik_ebook

Czy warto postawić na czytnik?

Kupno czytnika e-booków to wydatek rzędu kilkuset złotych. Urządzenia z dotykowym i podświetlanym ekranem, takie jak choćby polski inkBOOK Onyx, są dostępne w ofercie największych polskich sieci handlowych. Cena tej klasy urządzeń zamyka się w przedziale od 500 do 600 złotych. Otrzymujemy za te pieniądze uniwersalny czytnik, który możemy zabrać ze sobą praktycznie w każdą podróż. Dodatkowym atutem będzie system Android – znany ze smartfonów oraz tabletów. Wspierający aplikacje mobilne.

Jeśli chodzi o segment budżetowy, warto zwrócić tu uwagę na rynkowe nowości. Przykładowo inkBOOK Classic brak dotykowego, podświetlanego ekranu, rekompensuje nam przystępną ceną – poniżej 300 złotych.

Kupując czytnik warto sprawdzić, kto daje gwarancję i czy możemy liczyć na polski serwis oraz gwarancję door-to-door. Za urządzeniem zakupionym z drugiej ręki na Allegro nie zawsze idzie wsparcie serwisowe. Również czytnik zamówiony ze względu na kuszącą cenę za granicą, może nam sprawić nieprzyjemną niespodziankę w razie ewentualnej awarii. Szczególnie wtedy, gdy trzeba będzie skontaktować się z pomocą techniczną – dajmy na to w Chinach.

Dodatkowe korzyści

Decydując się na zakup czytnika, inwestujemy w urządzenie, z którego będą mogły korzystać osoby w każdym wieku. Małe, lekkie czytniki nie obciążą dodatkowo zawartości szkolnego plecaka. Niektórzy z producentów współpracują z internetowymi księgarniami takimi jak Legimi. Dzięki tej kooperacji do użytkowników trafia korzystna oferta, która pozwala nabyć czytnik w naprawdę niskiej cenie i cieszyć się dużym wyborem książek, bez konieczności wydawania setek złotych na ich papierowe odpowiedniki.

[1] Źródło: http://swiatczytnikow.pl/ranking-marek-czytnikow-wg-obslugi-pdf/

źródło: informacja prasowa
O Paulina Nowak 3925 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl
  • Czytniki mają swoje zalety, małe, wygodne, jednak to nie prawdziwa książką. Są książki które w tradycyjnej wersji są o wiele lepsze 😉

    • DawidN20v2

      Ja mam czytnik Manty. Taki podstawowy ale jestem bardzo z niego zadowolony. No ale fakt – czytniki nie pachną tak jak książki, i jednak posiedzieć z książką jak jest taka możliwość to też ma swój klimat :]