Czy warto kupić dodatkowe chłodzenie?

Fot. Malik Customs
Fot. Malik Customs

Składając komputer pewnie często zastanawiacie się na czym zaoszczędzić. Często, szczególnie w przypadku tańszych zestawów, kończy się na korzystaniu z boxowego chłodzenia w zamian za te kilkadziesiąt zaoszczędzonych złotych. Czy jednak warto aż tak skąpić, czy może lepiej trochę dopłacić? Zapraszam na artykuł!

W narożnikach …

Do walki staną dzisiaj 4 chłodzenia – boxowa konstrukcja AMD oraz 3 chłodzenia niereferencyjne od SilentiumPC.

AMD Wraith Max to co prawda chłodzenie, którego nie otrzymamy w zestawie z żadnym z procesorów Ryzen (musielibyśmy kupić je oddzielnie), jednak jest to najpotężniejsza konstrukcja oferowana przez AMD więc posłuży nam za baseline (początkowo to Wraith Stealh miał spełnić tą funkcję, jednak w połączeniu z Ryzenem 5 1600, do którego producent dodaje chłodzenie Wraith Spire, nie przeszedł testów OC więc usunęliśmy je z zestawienia).

AM4-Wraith-Cooler-Lineup-1920x631

SilentiumPC Spartan 3 Pro HE1024 to jedno z tańszych chłodzeń tego producenta. To świetna alternatywa dla boxowych konstrukcji, również ze względu, że do jej montażu wykorzystujemy te same miejsca co chłodzenia boxowe (nie wymaga dodatkowego backplate).

spc-spartan-3-pro-he1024-2

SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 to bestseller wśród chłodzeń do 100 zł. Propozycja skierowana do posiadaczy średnio-półkowych procesorów z odblokowanym mnożnikiem. Konstrukcja, podobnie jak kolejny produkt SPC, zbiera świetne opinie, szczególnie kiedy mowa o stosunku wydajności do ceny. Dodatkowo Fera 3 w wersji drugiej prezentuje się bardzo elegancko dzięki czarnemu ostatniemu finowi oraz czarnym zaślepkom ciepłowodów.

spc-fera-3-v2-2

SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 to konstrukcja, o której chyba każdy słyszał. Absolutny bestseller, oferująca świetny stosunek ceny do wydajności, pozwalająca na podkręcanie mocnych procesorów. Ale więcej o Fortisie możecie przeczytać w recenzji Dawida oraz teście na Intel Core i5 7600k.

spc-fortis-3-v2-2

Testy przeprowadzone zostały na platformie znanej Wam z testu Ryzena 5 1600.

Model Zdjęcie Cena Dostarczył
Procesor AMD Ryzen 5 1600 Klik!
Płyta główna ASUS B350-F Strix Gaming Klik!
Pamięć RAM Geil EvoX DDR4 8GB @ 2933 MHz, CL16-16-16-36 Klik!
Karta graficzna ASUS GTX1080Ti Strix Gaming Klik!
Dysk SSD ADATA SU800 256GB Klik!
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 Klik!
Pasta termo SilentiumPC Pactum PT-2 Klik!
Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W Klik!
Obudowa SilentiumPC Regnum RG2W Klik!
Monitor Philips 258B6QUEB/00 Klik!
Metodyka pomiarów
Chłodzenie testowane było pod obciążeniem programem AIDA64 – pomiary w 10 minucie testu. Pomiar głośności dokonywany przy pomocy sonometru Benetech GM1351 – dokładność pomiaru wynosi +/-1,5 dB z odległości 30 cm od panelu bocznego obudowy na wysokości chłodzenia.

Runda 1 – testy na stockowych zegarach

AMD Ryzen 5 1600 - test - CPU-Z

TemperaturyGłośność
Poradnik chłodzenie - temperatury stock
Poradnik chłodzenie - głośność stock
Reklama

Runda 2 – testy po OC

AMD Ryzen 5 1600 - test - OC

Temperatury po OCGłośność po OC
Poradnik chłodzenie - temperatury OC
Poradnik chłodzenie - głośność OC

Czy warto dopłacać?

Moim zdaniem zdecydowanie tak, niezależnie czy macie zamiar bawić się w OC, czy nie. BOX-owe coolery spełniają swoją rolę, ale są to konstrukcje zrobione „na styk” – najlepszym tego przykładem może być Wraith Stealth (dodawany do Ryzenów 3), który ze stockowymi zegarami Ryzena 5 1600 ledwo co sobie poradził.

Dopłacając te ok. 60-70 zł możemy otrzymać konstrukcję pokroju SilentiumPC Spartan 3 Pro, która zapewni nam znacznie lepsze temperatury oraz kulturę pracy w porównaniu do boxowego chłodzenia.

Jeżeli myślimy nad OC, warto zainteresować się chłodzeniami w cenie ok. 100 zł. Tutaj bestsellerem i niewątpliwym faworytem jest Fera 3 od SilentiumPC – prezentuje ona świetny balans między wydajnością, kulturą pracy oraz ceną.

Dla bardziej wymagających, konstrukcje pokroju Fortisa 3, czy Grandisa 2 będą idealnym wyborem, kiedy szukamy świetnej wydajności i kultury pracy w przystępnej cenie.

Mam nadzieję, że tym testem/poradnikiem ułatwię Wam podjęcie decyzji, czy warto dopłacić do chłodzenia procesora – przypomnę jeszcze raz: zdecydowanie TAK!

Sprzęt na potrzeby materiału udostępniły firmy AMD, SilentiumPC, ASUS, ADATA. Dziękujemy!

O Kacper Borawski 278 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl
  • Dawid Janik

    Hej, czy przykładowo chłodzenie fera 3 pasuje do ryzen 5 1600? Nie trzeba kupować adapterow na am4?