ASUS ZenBook UX410 – laptop bez ramek

Ostatnimi czasy zacząłem rozglądać się za ultrabookiem, który spełniłby moje wymagania, przy okazji nie rujnując budżetu. Na pierwszy ogień poszedł ASUS ZenBook UX410U. Jak się sprawdził? Zapraszam na recenzję!

>>> Sprawdź najniższe ceny ultrabooków ZenBook <<<

Opakowanie i zawartość

Laptop dociera do nas zapakowany w duże, solidne pudełko. W środku poza samym ZenBookiem znajdziemy dokumentację i zasilacz sieciowy (mały i poręczny).

Wygląd i wykonanie

ASUS ZenBook UX410U jest niemalże w całości wykonany z metalu. Pokrywa to szczotkowane aluminium, które ładnie mieni się w świetle. Dół to matowe aluminium oraz 4 gumowe stopki, dwa wycięcia na głośniki oraz oznaczenia.

Ultrabook może nie jest najcieńszy na świecie, ale w zupełności jest na tyle smukły, aby można go było łatwo transportować w wąskich kieszeniach toreb, czy plecaków. Na lewym boku znajdziemy złącze zasilania, port USB 3.0., port HDMI, port USB 3.0. typu C oraz złącze miniJack combo. Na przeciwległej stronie producent umieścił dwa porty USB 2.0., czytnik kart pamięci oraz diody kontrolne.

Po otwarciu klapy, naszym oczom ukaże się 14″ wyświetlacz otoczony niezwykle cienkimi ramkami. Nad nim zauważymy kamerkę internetową i mikrofon, a pod logo ASUSa. Dolna część to klawiatura z touchpadem. Całość „zatopiona” została w aluminium z ładnymi szlifami otaczającymi touchpad. Warto też wspomnieć, że otwory wentylacyjne znajdują się pomiędzy klapą, a bryłą dolną. Na minus zaliczę tylko mały kąt maksymalny odchylenia ekranu.

Wyświetlacz

Wyświetlacz to matowa matryca IPS o rozdzielczości FullHD. Oferuje ona świetne odwzorowanie kolorów, bardzo dobre kąty pracy, wysoki kontrast i może popisać się dobrą jasnością minimalną i maksymalną.

Klawiatura

Klawiatura w testowanym ASUSie jest co najwyżej ok. Wyraźnie ugina się w środkowej części. Klawisze działają bardzo miękko i często nie byłem pewien, czy klawisz w końcu załapał, czy nie. Klawiatura posiada trzystopniowe podświetlenie.

Touchpad

Touchpad, czy jak kto woli płytka dotykowa, spisuje się bardzo dobrze – jej powierzchnia jest odpowiednio duża i precyzyjnie odczytuje ruchy palca, czy gesty.

IMG_8407

Audio

Za oprawę audio odpowiada system Harman Kardon. Oba głośniki umieszczone są od spodu, przy przedniej krawędzi. Grają one bardzo dobrze jak na laptop – co prawda najgłośniejsze to one nie są, ale barwa jest czysta, wysokie tony nie dominują, a nawet bas jest słyszalny.

IMG_8394

Specyfikacja

Wymiary: 323 x 223 x 18.95 mm (szer. x gł. x wys.)
Waga: 1,325 kg z baterią

Na start laptop dociera z zainstalowanym oprogramowaniem – moim zdaniem mogłoby być tego trochę mniej.

programy domyślne

Testy

Jako, że testowany model nie posiada zintegrowanej grafiki, uznałem za bezsensowne testowanie go w grach i skupiłem się bardziej na syntetykach i praktyce. Wyniki tych pierwszych będziecie mogli zobaczyć poniżej, ale wspomnę jeszcze o wrażeniach z użytkowania. Laptop, po zainstalowaniu mojego zestawu programów (Ofiice, Spotify, Chrome i podstawowe narzędzia) nie „zwolnił” i uruchamiał się w ciągu kilku sekund. Podczas pracy redakcyjnej nie zauważyłem żadnych spadków wydajności, a konsumpcja multimediów była czystą przyjemnością.

Głośność i temperatury pracy

Podczas użytkowania ZenBook nie nagrzewał się za bardzo – w spoczynku pozostawał chłodny, a pod obciążeniem temperatury na CPU nie przekraczały 66 stopni Celsjusza. Przy tym obudowa nie nagrzewała się w znacznym stopniu.

Głośność UX410 to pięta Achillesowa testowanego urządzenia. Wentylatory pracowały cały czas, mimo, że temp. sugerowałyby zaimplementowanie trybu półpasywnego. Pod obciążeniem mimo, że pomiar pokazuje w miarę rozsądną wartość 35,2 dBA, to ciężko jest dłużej pracować bez słuchawek, gdyż układ chłodzenia wydaje nieprzyjemny dźwięk jakby zużytego łożyska. Pod obciążeniem ten dźwięk przestaje być głównym problemem, bo staje się nim sam wentylator, który osiąga 39,4 dBA – może nie suszarka, ale odkurzacz już tak.

Bateria

Czas pracy na baterii to kolejny z plusów ZenBooka UX410U. Podczas typowego dnia pracy biurowej z przerwami na multimedia średni wynik to ok. 8-9h pracy na jednym ładowaniu przy automatycznej jasności ekranu i ciągłym połączeniu WiFi. W syntetyku wynik również należy do dobrych.

bateria

Podsumowanie

Podsumowując, ASUS ZenBook UX410U to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających poręcznego, wydajnego, eleganckiego i świetnie wykonanego laptopa do pracy. Świetna matryca niewątpliwie będzie dużym atutem, o czasie pracy na baterii nie wspominając.

Ale niestety, nie obeszło się bez wad. Największymi, według mnie, są słaba kultura pracy i mały maksymalny kąt odchylenia ekranu. Te dwa mankamenty w połączeniu z przeciętną klawiaturą mogą utrudniać nam pracę.

Jeżeli jednak powyższe wady nie stanowią dla Was większego problemu, to ASUS ZenBook UX410U mogę Wam polecić.

>>> Sprawdź najniższe ceny ultrabooków ZenBook <<<

WavePC - rekomendacja

WavePC - Design

Sprzęt do testów dostarczyła firma ASUS. Dziękujemy! ASUS_platforma

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl