AOC I2490VXQ – recenzja monitora

AOC I2490VXQ miniatura

Ostatnimi czasy na łamach naszego portalu pokazywały się recenzje dość… wypasionych monitorów. Czas zejść nieco na ziemię i pokazać Wam monitor kosztujący około 500 zł. Jesteście ciekawi jak sprawdza się AOC I2490VXQ? Zapraszamy!

Recenzowany model posiada 23,8-calową matrycę IPS o rozdzielczości FullHD (1920x1080px), częstotliwości odświeżania na poziomie 60Hz oraz czasie reakcji wynoszącym 4ms.

Moją pierwszą reakcją po ustawieniu go na biurko było – „śliczniutki„. Mamy tutaj naprawdę smukłą, bezramkową konstrukcję. Większość monitora to plastik, ale w tej cenie można to zrozumieć – tym bardziej, że wygląda to po prostu ładnie. Całość jest utrzymana w szarej kolorystyce co nadaje konstrukcji nowoczesnego designu. Wizualnie (parametrami w sumie również) I24970VXQ przypomina mi recenzowany jakiś czas temu i2769vm. W kwestii regulacji mamy możliwość zmienić jedynie kąt nachylenia ekranu.

Złącza jakie otrzymujemy do dyspozycji to DisplayPort, HDMI, złącze D-SUB (VGA) oraz złącze słuchawkowe.

O obrazie nie mogę powiedzieć złego słowa. Kolory są żywe i nasycone, kontrast oraz jasność również jest w porządku. Nie mogę też przyczepić się do kątów widzenia.

Tym razem wraz z monitorem przyjechało narzędzie, dzięki któremu możemy sprawdzić jakość matrycy – Spyder4Elite. Po wykonaniu kalibracji a następnie testów program wskazał pokrycie gamy sRGB w 96%, AdobeRGB w 71% oraz NTSC w 65%.
AOC I249VXQ skala RGB

Zobacz również inne recenzje monitorów na portalu WavePC!

AOC I2490VXQ jest według mnie uniwersalną konstrukcją. Spodoba się zarówno graczom, jak i osobom, które wykorzystują komputer do multimediów czy pracy. Pamiętajmy, że jest to kostrukcja za około 500 zł, a więc w bardzo przystępnej cenie. Na plus wspomnę też o wbudowanych głośnikach, które naprawdę grają przyjemnie. Dziwi mnie natomiast brak złącza DVI przy jednoczesnym zastosowaniu portu VGA. Ja na tym monitorze grałem (np. w recenzowanego Far Cry 5), obrabiałem sporo zdjęć ale też pracowałem z tekstem (np. tym) i, najzwyczajniej w świecie, oglądałem choćby filmy na YouTubie czy Netflixie. Dla osób, które szukają uniwersalnego monitora, nazwijmy to „typowego Kowalskiego” AOC I2490VXQ powinien być odpowiednią opcją. Cieszy oko zarówno swoim designem jak i wyświetlanym obrazem.

Sprzęt do testów dostarczyła firma AOC. Dziękujemy!Aoc_international_logo.svg

O Jakub Laskowski 149 Artykuły
Pasjonat sprzętu komputerowego, gier i wszelkich gadżetów.