AOC AGON AG271UG – 4K dla gracza

AOC AGON AG271UG to monitor dla graczy oferujący matrycę IPS o rozdzielczości 4K oraz ze wsparciem dla G-Sync. Do czynienia mamy z ekranem o przekątnej 27″, tak samo jak w przypadku bliźniaczego modelu AG271QG. Jako, że są to niemal te same monitory, tyle, że z inną matrycą, w dzisiejszym artykule skupię się tylko na wrażeniach z użytkowania i krótkim porównaniu – który monitor dla kogo. Aby dowiedzieć się więcej o wykonaniu i designie zapraszam do recenzji AG271QG!

IMG_7625

Specyfikacja techniczna

Model AOC AGON AG271UG
Ekran 27 cali (3840 x 2160 pikseli), LCD IPS, matowy
Częstotliwość
odświeżania obrazu
60 Hz (G-Sync)
Czas reakcji matrycy GTG 4 ms
I/O DisplayPort, HDMI, 4 USB 3.0, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki, zewnętrzny zasilacz, składany uchwyt do powieszenia słuchawek

Wrażenia z użytkowania

Monitor AOC AGON AG271UG wyposażony jest w matrycę IPS 4K. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, gdyż nie każdy gracz wykorzystuje monitor jedynie do grania, ale coraz częściej oddają się oni podstawowej obróbce zdjęć, czy filmów, a tam odwzorowanie barw ma już większe znaczenie. I tak jak w przypadku wcześniej testowanego modelu QG, matryca jest niezła, na moje oko delikatnie lepsza niż w przypadku modelu 1440p (może to kwestia kalibracji). Odwzorowanie kolorów stoi na dobrym poziomie, do kątów widzenia nie mogę mieć zastrzeżeń, kontrast, jasność maksymalna również jest w pełni ok. Niestety, ale nie znajdziemy tutaj odświeżania na poziomie modelu QG, gdyż tutaj to tylko 60 Hz. Jednak w połączeniu z technologią G-Sync oraz kartą graficzną zielonych nie jest to tak bardzo odczuwalne.

IMG_7641

Podsumowanie

Co więc wybrać? AGONa AG271UG, czy QG? Zacznijmy od paru pytań: czy potrzebujesz 4K?, czy posiadasz sprzęt, który uciągnie Ci płynną rozgrywkę w 4K?, czy posiadasz kartę Zielonych? Jeżeli odpowiedzi na te 3 pytania brzmiały TAK, to model UG będzie dla Was. Teraz kolejny test: czy zależy Ci na możliwie jak najbardziej płynnej rozgrywce?, czy wystarczy Ci 1440p? Jeżeli tutaj odpowiedzi brzmiały TAK, to QG będzie dla Was. Tak na prawdę oba monitory są bardzo ciekawymi propozycjami dla graczy. Oba oferują niezłą matrycę IPS, dobre wykonanie i ciekawy design. Nawet cena jest podobna. Dlatego najważniejsze jest to, czy potrzebujecie i macie jak obsłużyć 4K, czy jednak wolicie bardziej płynną rozgrywkę w niższej rozdzielczości.

Sprzęt do testów dostarczyła firma AOC. Dziękujemy! Aoc_international_logo.svg

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl