AOC AGON AG271QG – recenzja

AGON to nowa seria monitorów dla graczy od firmy AOC. Jednym z najpopularniejszych modeli jest AGON AG271QG. Czemu zawdzięcza sobie taką sprzedaż i czy jest warty swojej ceny? Zapraszam na recenzję!

>>>Sprawdź najniższe ceny AOC AGON AG271QG <<<

Wyposażenie, wygląd i wykonanie

Monitor dociera do nas w kartonie, zabezpieczony styropianowymi wytłoczkami. W opakowaniu poza samym monitorem znajdziemy: kabel zasilający oraz zewnętrzny zasilacz, kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB, kabel miniJack, podstawę, dokumentację.

AG271QG to 27″ konstrukcja IPS o rozdzielczości 2560 x 1440p i maksymalnej częstotliwości odświeżania 165 Hz. Monitor wykonany został bardzo dobrze – monitor zbudowany jest z dobrej jakości plastików, natomiast podstawa to w większości stal. Design monitora AGON jest dość uniwersalny i może się podobać – nie jest to typowy biurowy design, czerwone wstawki i kątowa podstawa dodają mu trochę charakteru.

Patrząc na monitor od przodu zauważymy to cienkie, ale nie najcieńsze ramki ekranu. Matryca jest matowa, a wspominane wcześniej ramki są wykonane z dobrej jakości tworzywa, oprócz dolnej. Ta wykonana jest ze szczotkowanego aluminium i na niej zauważymy też czerwone logo AGON.

Znajdziemy tutaj również możliwość regulacji w dużym zakresie: góra-dół (0 ~ 130 mm), PIVOT, tilt (+21,5° ~ -3,5°), a monitor obraca się niezależnie od podstawy w zakresie -20~20.

Z tyłu monitora zauważymy prowadnicę z przepustem na kable, logo producenta, otwory wentylacyjne. Design z tej strony jest już bardziej „gamerski”, ale nadal stonowany i elegancki. Tutaj znalazły się też wszystkie złącza: HDMI, DP, miniJack, złącze zasilania oraz wyjście i wejścia USB 3.0.

Podstawa w testowanym monitorze AOC jest wykonana z metalu i ma kształt kąta rozwartego. Taka forma pozwala konstrukcji zachować bardzo dobrą stabilność, a przy okazji ciekawie wygląda. Prowadnica zaopatrzona została w podziałkę wysokości, jak również kąta nachylenia, dzięki czemu możemy łatwo ponownie ustawić monitor wedle naszych preferencji.

AG271QG posiada też dwa dodatkowe elementy: składany uchwyt na słuchawki oraz hub USB 3.0 z wyjściami z tyłu oraz na prawej krawędzi.

Specyfikacja techniczna

Model AOC AGON AG271QG
Ekran 27 cali (2560 × 1440 pikseli), LCD IPS, matowy
Częstotliwość
odświeżania obrazu
165 Hz (G-Sync)
Czas reakcji matrycy GTG 4 ms
I/O DisplayPort, HDMI, 4 USB 3.0, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki, zewnętrzny zasilacz, składany uchwyt do powieszenia słuchawek

Wrażenia z użytkowania

Monitor AOC AGON  AG271QG wyposażony jest w matrycę IPS. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, gdyż nie każdy gracz wykorzystuje monitor jedynie do grania, ale coraz częściej oddają się oni podstawowej obróbce zdjęć, czy filmów, a tam odwzorowanie barw ma już większe znaczenie. W tym wypadku matryca to według mnie idealny kompromis pomiędzy jakością kolorów, kątami widzenia, kontrastem, a odświeżaniem i czasami reakcji. Odświeżanie 165 Hz pozwoli cieszyć się niezwykle płynną rozgrywką, a czas reakcji na poziomie 4ms pozwoli na „szybką” rozgrywkę. Technologia NVIDIA G-Sync, która została zaimplementowana w tym modelu, jeszcze bardziej zwiększa przyjemność gry w dynamiczne tytuły, a Ultra Low Motion Blur (ULMB) to kolejna technologia która sprawia, że obiekty będące w ruchu widać ostrzej.

Menu OSD jest proste, ale może aż zbyt proste – znajdziemy tu jedynie podstawowe funkcje, ale na szczęście, po wyjęciu monitora z pudełka nie trzeba dużo zmieniać.

Podsumowanie

Podsumowując, monitor AOC AGON AG271QG to świetny monitor do gier, ale nie tylko. Według mnie jest to idealny kompromis między dobrą jakością obrazu pod względem kolorów, kątów widzenia, itp., a właściwościami cenionymi przez graczy, tj. częstotliwość odświeżania, czy czasy reakcji. Do tego należy doliczyć dobre wykonanie i ciekawy design oraz zastosowanie technologii G-Sync i ULMB.

Dlatego, jeżeli szukacie dobrego monitora, na którym nie tylko komfortowo pogracie, ale zależy Wam też na dobrych właściwościach obrazu, to AGON AG271QG może się okazać idealnym wyborem dla Was.

>>>Sprawdź najniższe ceny AOC AGON AG271QG <<<

WavePC - rekomendacja

WavePC - Design

Sprzęt do testów dostarczyła firma AOC. Dziękujemy! Aoc_international_logo.svg

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl