AOC 24V2Q – recenzja

Jaki monitor do gier za 500 zł? Moja odpowiedź to AOC 24V2Q. A dlaczego? O tym dowiecie się z jego recenzji.

AOC 24V2Q posiada 23,8-calową matrycę IPS o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 px). Częstotliwość odświeżania wynosi w tym modelu 75 Hz, a czas reakcji to 5 ms.

Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, to już się przyzwyczaiłem, że monitory AOC, które do mnie trafiają, są po prostu piękne. Nie inaczej jest w tym przypadku. Recenzowany model to bezramkowa, naprawdę smukła konstrukcja. Całość jest utrzymana w czarnej kolorystyce – niektóre elementy są błyszczące, a inne matowe. Błyszczy na przykład podstawka, na której niestety mocno zbierają się palce. W ogóle cały monitor to to magnes na kurz. AOC 24V2Q to chyba najcieńszy monitor jaki do mnie trafił. I w sumie chyba najładniejszy – spójrzcie tylko na te zdjęcia.

Zobacz również inne recenzje monitorów na portalu WavePC!

Co ciekawe, panel złączy nie znajduje się na samym ekranie, a na nóżce. Znajdziemy tam złącze zasilania, HDMI, DisplayPort oraz złącze słuchawkowe. Szkoda, że nie ma DVI, ale poniekąd rozumiem jego brak. Ten monitor to świeżynka na rynku, a DVI, cóż… odchodzi do lamusa. Niemniej, monitor kosztuje 500 zł (co moim zdaniem jest rewelacyjną ceną jak za tę konstrukcję), więc myślę, że znalazłby odbiorców, którzy wciąż korzystają z tego złącza. Z tyłu ekranu znalazło się miejsce na Kensington Lock.

No dobra, czas się obronić. Dlaczego ten monitor nadaje się do gier? Umówmy się – jeżeli szukamy w tej cenie monitora do gier, to obszar poszukiwań mamy dosyć wąski. IPS zapewnia naprawdę rewelacyjne widoki w grach. Świetnie odwzorowane barwy, kąty widzenia też nie zawodzą… Okej – czas reakcji wynosi 5 ms, ale w zamian mamy odświeżanie na poziomie 75 Hz. Ograłem na tym monitorze niejedną grę, między innymi najnowszego Tomb Raidera. Widoki są niesamowite, a i w dynamicznych grach, jak CS:GO, AOC 24V2Q nie ustępuje matrycom TN. Dodatkowo mamy FreeSync (gdyby jeszcze AMD wydało jakieś fajne karty…). Poza tym IPS, jak to IPS, świetnie sprawdza się w pracy. Podstawowa obróbka grafiki, teksty czy arkusze – pracuje się przyjemnie. Szkoda, że brakło głośników – osobiście jestem fanem. Do puszczenia muzyki w tle gdy pracuję są wystarczające, a gdy potrzeba czegoś więcej przerzucam się na słuchawki.

Sprzęt do testów dostarczyła firma AOC. Dziękujemy!Aoc_international_logo.svg

O Jakub Laskowski 149 Artykuły
Pasjonat sprzętu komputerowego, gier i wszelkich gadżetów.
  • wkamil50

    Zamówiłem ten monitor głównie dlatego, że posiada Flicker free ze sterowaniem DC a przynajmniej tak wynika z anglojęzycznych stron, a moj obecny stary eizo niestety męczy już oczy przy dłuższym użytkowaniu. Mam też wielką nadzieję że nie będzie dzieliła ich przepaść w jakości obrazu 🙂