Aktualizacja UEFI/BIOS AGESA 1.0.0.6 dla procesorów AMD Ryzen

Sukces procesorów AMD Ryzen to już fakt. Coraz więcej osób decyduje się na zakup nowych układów AMD, a za pasem już debiut najtańczych jednostek Ryzen 3. Nowe procesory, to też zupełnie nowa platforma z podstawką AM4, obsługą pamięci DDR4 itd. itp. Niestety, jak to często bywa, platforma nie ustrzegła się różnego rodzaju chorób wieku dziecięcego. Największą bolączką były problemy z obsługą pamięci RAM, zwłaszcza tych wyżej taktowanych. AMD szybko natomiast zareagował i w już kilka tygodni po premierze udostępnił spory pakiet poprawek, który obecnie udostępnili wszyscy producenci płyt głównych, jako aktualizacja oprogramowania układowego AGESA 1.0.0.6. W tym poradniku pokażemy krok po korku, jak zaktualizować UEFI/BIOS na płytach głównych, który wprowadzi najnowszą poprawkę na naszą płytę główną.

Pierwszym krokiem, powinno być sprawdzenie aktualnie posiadanej wersji. W przypadku różnych producentów te informacje mogą być w różnych miejscach, ale najczęściej są już na pierwszym ekranie UEFI płyty.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_02

W tym przypadku płyta MSI X370 SLI Plus posiada BIOS w wersji E7A33AMS.310 z 17 marca tego roku.

Teraz udajemy się na stronę producenta naszej płyty głównej i przechodzimy do zakładki support w celu pobrania najnowszej wersji oprogramowania.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen

 

Pobieramy najnowszą wersję UEFI (w tym przypadku z 27 czerwca) i wypakowujemy ją na przykład na pendrive.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_13

Pendrive podłączamy do gniazda USB na naszej płycie głównej – najlepiej z tyłu bezpośrednio w płytę. Warto też zwrócić uwagę, czy producent nie oznaczył jakiegoś portu USB specjalnie do tych celów.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_06

Uruchamiamy komputer i przechodzimy do BIOSu – najczęściej wciskając zaraz po wciśnięciu przycisku POWER klawisz DEL.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_03

Mając podpięty pendrive, na którym jest już rozpakowana najnowsza wersja UEFI zawierająca poprawkę AGESA, wybieramy w przypadku płyt MSI opcję M-Flash. Inni producenci płyt głównych, np. Gigabyte, również posiadają oprogramowanie, które z poziomu UEFI w bardzo prosty sposób pozwala na aktualizację oprogramowania układowego.Więc cała procedura aktualizacji będzie tak na prawdę wyglądała bardzo podobnie.

Komputer informuje nas, że w celu przeprowadzenia aktualizacji musi się ponownie uruchomić, a następnie odpali program do flashowania BIOSu. Klikamy „YES” i czekamy na ponowne uruchomienie komputera.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_07

Teraz na ekranie widzimy uruchomiony program M-Flash oraz od razu drzewo katalogów naszego pendrive’a. Jako, że ja pliki wrzuciłem bezpośrednio do katalogu głównego, nie muszę przechodzić do żadnego innego folderu, wystarczy wybrać najnowszą wersję, którą ma wgrać komputer. W tym przypadku jest to plik o oznaczeniu E7A33AMS.340.

 

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_08

Potwierdzamy nasz wybór klikając „YES„.

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_10

Proces aktualizacji UEFI rozpoczyna się automatycznie. W tym czasie komputer może nie reagować na polecenie wydawane z myszki bądź klawiatury. Proszę nie panikować i zachować spokój. Proces aktualizacji trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut. W tym czasie komputer może, ale nie musi się uruchomić ponownie. Ekran może również na jakiś czas zgasnąć. Najważniejsze wtedy to zachować spokój i pod żadnym pozorem nie wyjmować pendrive’a z nową wersją UEFI, ani nie odłączać komputera od zasilania.

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_11

Po prawidłowo wykonanym procesie aktualizacji komputer uruchomi się ponownie, a naszym oczom ukaże się informacja o zakończeniu procesu, bądź czasami po prostu informacja o tym, żeby wejść do UEFI w celu jego ponownego skonfigurowania.

Sprawdź nasz test

Aktualizacja BIOS/UEFI na karcie graficznej

 

I to by było na tyle. Proces aktualizacji zajmie najczęściej kilkanaście do kilkudziesięciu minut (wliczając w to pobranie nowej wersji UEFI) i przy zachowaniu należytych środków ostrożności jest w całości bezpieczny.

aktualizacja UEFI BIOS AMD Ryzen_12

O czym warto jeszcze wiedzieć?

1 – przed aktualizacją do nowej wersji można też wykonać sobie kopię zapasową obecnie zainstalowanego oprogramowania, na jakimś osobnym pendrive. Nie jest to jednak moim zdaniem niezbędnie konieczne, bo najczęściej producenci na swoich stronach udostępniają też starsze wersje BIOSu, a czasami nawet wszystkie

2 – po pobraniu pliku z nową wersją BIOS warto też sprawdzić tak zwane sumy kontrolne MD5. Proces ten ma na celu sprawdzenie poprawności pobranego pliku z oryginałem. To pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów podczas aktualizacji

3 – nie panikuj! Proces aktualizacji może trwać nawet dłuższy czas (choć najczęściej jest to kilka minut) i najgorsze co możesz wtedy zrobić, to wyłączyć komputer

4 – po nieudanej aktualizacji BIOS, wyjść jest kilka

  • w najprostszym przypadku płyta będzie posiadała drugi BIOS (są to płyty z tak zwanym DUAL BIOSem) i albo uruchomi się sama z drugiej kości, albo wystarczy użyć odpowiedniej zworki na płycie głównej, żeby taki rozruch wykonać
  • jeżeli płyta nie posiada DUAL BIOS, a posiada wyjmowaną kość z oprogramowaniem, często można na przykład na ebay kupić już kość zaprogramowaną. Wystarczy ją wtedy włożyć w miejsce starej i można uruchamiać komputer
  • w najgorszym przypadku nieudana aktualizacja zakończy się wizytą w serwisie, gdzie serwisant po prostu zaprogramuje kość używając odpowiednich programatorów.

 

Czy warto aktualizować więc BIOS samodzielnie? Moim zdaniem tak. problemy przy zachowaniu należytych środków ostrożności zdarzają się niezmiernie rzadko, a nowe UEFI często wnosi dodatkową funkcjonalność – na przykład aktualizacja płyt ze starszymi chipsetami Intela jak H110, czy nawet topowe kiedyś Z170 pozwala na obsługę najnowszych procesorów, a w przypadku tańszych płyt z chipsetem np. H110 możliwe jest również wykorzystanie szybszych kości RAM, których starsze procesory nie obsługiwały. A co w przypadku AGESA?

Poza zwiększeniem kompatybilności z pamięcią RAM, rozwiązuje również problem z obsługą instrukcji FMA3, podnosi wydajność procesorów, dodaje 26 nowych parametrów, które dają użytkownikowi większą kontrolę nad komputerem, czy dodaje obsługę ACS (Access Control Services), no i poprawia odczyt z czujników temperatury procesora, która była o około 20 stopni zawyżana.

A kiedy nie warto aktualizować BIOS/UEFI? przede wszystkim wtedy, kiedy nasz komputer działa stabilnie, a nowa wersja nie wnosi istotnych zmian. Wtedy ryzyko może okazać się większe niż korzyści i wtedy lepiej zostawić już zainstalowane oprogramowanie.

Powodzenia w aktualizacjach!

O Dawid Nowak 112 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.
  • ADAMEK

    Tylko ze to są wersje beta warto? czy może lepiej poczekać na wersje stabilną?