Aby na biurku panował porządek, a pracowało się wygodniej – Arctic Z1-3D

Ostatnio było mi dane przetestować coś nowego – urządzenie bardzo przydatne i funkcjonalne jakim jest ramię do monitora. Mowa konkretnie o modelu Z1-3D od Arctic z ich odświeżonej linii produktów w tej kategorii. Czy warto kupić taki „gadżet” i do kogo jest skierowany? Zapraszam na recenzję!

Ramię firmy Arctic dociera do nas solidnie zapakowane z kompletem niezbędnych akcesoriów: przewodem USB do podłączenia z komputerem, zasilaczem (do HUBa aktywnego) oraz zestawem narzędzi montażowych. Sam proces składania ramienia jest bajecznie prosty i przedstawiony w postaci obrazkowej instrukcji obsługi.

Montaż monitora na ramieniu odbywa się przy pomocy standardowego mocowania VESA. Z1-3D jest kompatybilne zarówno z VESA 100, jak i VESA 80. Samo ramię do blatu możemy zamocować na dwa sposoby: przy użyciu zacisku, lub przy wykorzystaniu otworu w blacie (nie jest potrzebne wtedy dodatkowy uchwyt, dzięki czemu biurko możemy dosunąć bliżej ściany). Mocowanie jest solidne, po przykręceniu i odpowiednim zamontowaniu pozostałych elementów ramienia, uzyskujemy stabilność, jakiej nie powstydziłby się żaden producent monitorów.

Z1-3D może być ramieniem zarówno jedno-, jak i dwu-częściowym. W przypadku większej ilości miejsca użytkownik może zamontować dodatkowy przegub, zwiększając tym samym możliwości regulacji. Dodatkowo, w ramieniu zastosowano regulację siły naciągu sprężyny. A co za tym idzie, możemy odpowiednio dostosować „siłę podnoszenia” monitora w zależności od jego wagi i pozycji.

Co do wrażeń z użytkowania, nie ma co się zbytnio nad tym rozwodzić. Z1-3D swoją rolę spełnia bardzo dobrze, nie zauważyłem opadania wraz z upływem czasu, co bardzo dobrze świadczy o zastosowanym mechanizmie. Możliwości regulacji ramienia znacznie ułatwiają pracę, kiedy chcemy zmienić pozycję za biurkiem, czy dajmy na to posprzątać nasze stanowisko pracy. Miłym dodatkiem jest aktywny hub USB 3.0. Nie napotkałem żadnych problemów z jego użytkowaniem.

Podsumowując, czy warto wybrać Z1-3D od Arctic? Moim zdaniem, jeżeli szukasz tego typu ramienia do monitora, zależy Ci na solidności, funkcjonalności i nie chcesz musieć ponawiać zakupu za jakiś czas, zdecydowanie powinieneś zainteresować się propozycją od Arctic!

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl