Rocznicowa aktualizacja Windows 10 – co nowego?

 

Od ponad tygodnia MS udostępnia rocznicową aktualizację oznaczoną symbolem 1607 – “Redstone 1”, a nie dalej jak wczoraj miałem okazję zainstalować ją na swoim PC.

Warto wiedzieć, że od momentu wydania Win10 na PC jest to największa aktualizacja, ze zbiorem poprawek oraz nowymi funkcjami i rozbudowaniem dotychczasowych funkcji systemu. Zobaczmy najważniejsze funkcje update Redstone 1.

akt1

 

Microsoft Edge

 

Przeglądarka ta miała swoją premierę na 10 i mimo sporych nadziei po szumnych zapowiedziach MS, podobnie ja IE nie podbiła serc użytkowników. Przede wszystkim z powodu kilku mankamentów, które w najnowszej aktualizacji zostały w znacznej części poprawione.

Chyba najważniejszą i najdłużej wyczekiwaną funkcją jest obsługa dodatków do przeglądarki. Ze sklepu Microsoft możemy pobrać między innymi bezpłatnego Adblocka, są translatory czy dodatki pakietu MS Office. Na razie baza jest dość uboga – ale miejmy nadzieję, że ta sytuacja szybko się poprawi.

dodatki adblock sklep

Drugą przydatną funkcją jest pojawienie się tak zwanego trybu czytania. Jest to funkcja doskonale znana np. użytkownikom iOS. Funkcja ta polega na usunięciu zbędnych elementów ze stron www, tak żeby wybrany tekst czytało się o wiele lepiej. Dodatkowo tło zmienia się z białego na jasnożółte, co przy dłuższej lekturze, mniej męczy wzrok. Niestety funkcja ta nie działa też na każdej stronie.

To nie koniec zmian, jakie objęły przeglądarkę Microsoftu. Przydatnym dodatkiem może być także wsparcie dla funkcji łatwego zaznaczania, tworzenia wycinków czy zakreślania tekstu na stronach www i ich proste przechwytywania. Ta funkcja działa na każdej stronie, bo jest niezależna od samej witryny, na której zmian chcemy dokonać.

zaznaczanie edge

 

 

Windows Defender

Zmian wizualnych w programie MS za dużo nie zobaczymy, znacznie więcej jest tych niewidocznych. Program zabezpieczający giganta pozwala między innymi na wysyłanie podejrzanych próbek do skanowania, praca w chmurze, zwiększono efektywność zapory systemowej. Poprawiono zabezpieczenia przed wyłudzaniem informacji. Co ciekawe nie wpłynęło to znacząco na większe wykorzystanie zasobów systemowych. Jest to moim zdaniem bardzo dobra alternatywa dla darmowych antywirusów jak AVG Free czy Avast.

 

Centrum Akcji

Centrum akcji zyskało nową – lepszą funkcjonalność. Teraz najważniejsze powiadomienia są od razu widoczne, ilość powiadomień widoczna jest od razu na pasku. Wciąż mamy dostęp do sporej ilości skrótów do najważniejszych funkcji jak lokalizacja, WiFi, notatki czy błyskawiczne przejście do ustawień.

centrum akcji

Inne zmiany

Zmian jest oczywiście znacznie więcej, ale te, które za chwilę wymienię, mogą być mniej znaczące dla użytkowników.

Windows Ink – to lepsze wsparcie dla rysików, pozwalających na zmiany, edycję dokumentów etc. za pomocą rysika.

microsoft Ink

Windows Hello – funkcja ta pozwala na szybsze i bezpieczniejsze logowanie bez konieczności ręcznego wpisywania hasła. Niestety funkcja ta wymaga posiadanie dodatkowych elementów jak np. skaner tęczówki z podczerwienią, czy czytnik linii papilarnych.

Lifting objął też elementy graficzne – nowe ikony, czy zmieniony wygląd powiadomień UAC.

 

Aktualizacja 1607 to także szereg poprawek, z których najważniejsze to:

 • Poprawiono niezawodność zadań w tle i rozszerzeń przeglądarki Microsoft Edge.
 • Rozwiązano problem z licencjonowaniem, który uniemożliwiał aktywowanie aplikacji.
 • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał zmianę orientacji ekranu po podłączeniu stacji dokującej klawiatury.
 • Rozwiązano problem z zaplanowanymi skanowaniami w poszukiwaniu aktualizacji opóźnionymi w trybie wstrzymanie przy zachowaniu połączenia.
 • Rozwiązano problem, który czasem uniemożliwiał aplikacjom XAML (Extensible Application Markup Language) odbieranie danych wprowadzanych za pomocą klawiatury.
 • Rozwiązano problem z rejestrowaniem zdarzeń, powodujący tworzenie bardzo dużych przydziałów wirtualnych.
 • Rozwiązano problemy powodujące wysokie zużycie baterii w trakcie bezczynności lub wyłączenia ekranu urządzenia z systemem Windows 10 Mobile.
 • Rozwiązano dodatkowe problemy z Cortaną, zgodnością programów Microsoft Query i Microsoft Excel oraz koreańskim edytorem IME (Input Method Editor)

 

Jeżeli jeszcze aktualizacja do Ciebie nie dotarła, wejdź w “Ustawienia”, przejdź do sekcji “Windows Update” i wybierz “sprawdź aktualizacje”, a najnowsza wersja Windows będzie dla Ciebie dostępna.

 

Uwaga!

Po sprawdzeniu czy wszystko działa, warto wykonać oczyszczanie dysku (systemowe z uprawnieniami administratora). Stare pliki instalacji oraz tymczasowe aktualizacji zajmują ponad 20GB na dysku. Warto je usunąć o ile wszystko działa i o ile macie pewność, że nie zechcecie wracać do wcześniejszej wersji systemu.

O Dawid Nowak 75 Artykuły
Pasjonat nowych technologii, redaktor WavePC.pl, vloger i bloger.
 • Grzesiek Trybus

  Czesc Dawidzie. Twoje porady sa zawsze niezwykle pomocne. Super, ze trafiłem na Ciebie w YT. Niedlugo konczy mi się darmowy McAfee. Radzisz to wywalić w cholerę i zdac się na oryginalnego Defendera w Wind10? Mam obawy, żeby mi się nic nie nawydziwialo, bo mnie nie stać na naprawy:):):) Pozdrawiam, Grzesiek

  • Michał F

   Osobiście mogę polecić soft od firmy Panda, a dokładniej Panda Free Antivirus. Wg. moich testów jest on znacznie skuteczniejszy od jakichś McAfee, AVG czy Avast. Obsługa jest bardzo prosta, niezwykle rzadko program podnosi “fałszywy alarm”. Zużycie zasobów też na bardzo dobrym poziomie.

   • Grzesiek Trybus

    Dziękuję bardzo. Zapisałem spróbuję. Pozdrawiam serdecznie

    • Caladan_Fisher

     Akurat Panda to najgorsze padło jeśli chodzi o te sprawy

  • Kacper Borawski

   Cześć, jeżeli chodzi o darmowe antywirusy to bardzo polecam 360 Total Security. Jest on dostępny w angielskiej wersji językowej, jeżeli jednak to nie problem to bardzo polecam. Prosty i intuicyjny w obsłudze, no i co najważniejsze dobrze chroni przed wirusami. A zasoby traktuje bardzo oszczędnie.

   • Grzesiek Trybus

    Cześć. Dzięki Kacper. Też coś o nim słyszałem i chwalili

  • Jan Kowalski

   Witaj,
   Polecam ci AVG Free lub Avast Free; oba są w polskiej wersji językowej.
   Korzystam z nich obu na różnych kompach i sprawdzają się bardzo dobrze.
   AVG i Avast planują się połączyć w przyszłości przez co będą nijako bardziej skuteczne.
   Pozdrawiam.

  • DawidN20v2

   Wyżej zaproponowane programy są OK, ja u Klientów na słabszych komputerach zostawiam też Defendera – też wystarczy jak ktoś ma podstawową wiedzę o bezpieczeństwie. Jeżeli natomiast masz trochę grosza to możesz zobaczyć za Kaspersky IS – licencja roczna na dwa stanowiska to około 120zł na rok, odnowienie jest jeszcze tańsze (niecałe 100zł).

   • Caladan_Fisher

    Chyba że się mieszka w normalnym kraju to wtedy jak w Anglii jak ma się darmowe konto w banku np barclay to się i ma kaspra sec za free rok w rok. W Polsce jest się tylko dymanym.

 • tiger

  Bardzo fajnie napisane. Czytałem też, że kilka narzędzi poznikało w AU. Możesz potwierdzić?

  • DawidN20v2

   w AU czyli?

   • tiger

    Anniversary Update (nazwa oficjalna RS1).

 • Gliwer

  hej chciałbym się zapytać czego ja na swoim pc nie mam do pobrania tej aktulizacji

 • Damian Wika

  Witam. Przez plik instalacyjny uruchamiam aktualizacje i podczas sprawdzania asystenta aktualizacji wyskakuje mi że nie mogę zainstalować i że muszę skontaktować się z administratorem systemu. Plik otwieram jako administrator ale to nic nie daje.

 • karol

  Kurcze przetestowałbym. Ale od czasu premiery windows 10, przerzuciłem się na linuxa i nawet przyzwyczaiłem się. Może kiedyś, gdy ten system będzie na tyle bezproblemowy jak windows 7.