Radeon Technology Summit – nowości od AMD

 

Firma AMD właśnie uchyliła rąbka tajemnicy na temat nowości, jakie omawiano na konferencji Radeon Technology Summit, która miała miejsce w zeszłym tygodniu. Oto najważniejsze informacje:

 

AMD A8-7670K Test Recenzja APU
  • Technologia AMD FreeSync™ będzie działać również poprzez HDMI. Dotychczas FreeSync działało wyłącznie poprzez DisplayPort (podobnie konkurencyjna technologia), ale teraz możliwe będzie tworzenie ekranów zgodnych z FreeSync podłączanych przez HDMI, co jeszcze bardziej zwiększy liczbę dostępnych modeli na rynku. Pierwsze ekrany z FreeSync działającym za pośrednictwem HDMI pojawią się w 1 kwartale 2016. Wśród partnerów, którzy pracują nad produktami wykorzystującymi to rozwiązanie są Acer, LG, Samsung, Realtek, Novatek i Mstar Semiconductor – zapowiedziano już 8 monitorów! Co ważne, funkcja FreeSync jest zgodna z nadchodzącymi rozwinięciami standardu HDMI.
  • Technologia FreeSync jest numerem 1 w branży pod względem liczby dostępnych ekranów oraz producentów monitorów. Wynika to z faktu, że FreeSync jest technologią nie wymagającą opłat licencyjnych ani montażu własnościowych podzespołów. Z każdym miesiącem przybywa monitorów obsługujących FreeSync na rynku, które są coraz lepsze. Przykładowo są na rynku już ekrany Full HD 144 Hz z FreeSync funkcjonującym w zakresie 35-144 Hz za nieco ponad 1100 zł. Są też modele za mniej niż 600 zł, podczas gdy najtańsze modele z konkurencyjną technologią trudno dostać za mniej niż 1500 zł. W załączniku podsyłamy infografikę porównującą obie technologie z perspektywy dostępnych na rynku monitorów i ich specyfikacji.
  • Pierwszym laptopem dla graczy z technologią FreeSync będzie Lenovo Y700, który w cenie 899 USD oferuje ekran IPS Full HD, procesor AMD FX-8800P (Carrizo) i kartę graficzną Radeon™ R9 M380. Funkcja FreeSync realizowana jest za pośrednictwem standardu eDP, a kontrolerem wyświetlacza jest sam procesor APU (nie potrzeba skalera).
  • Wraz z udostępnieniem Radeon Software Crimson Edition została wprowadzona funkcja LFC (Low Framerate Compensation), która za sprawą adaptacyjnego algorytmu automatycznie dostosowuje częstotliwość odświeżania i generowanych klatek, aby zapobiec przycięciom animacji. Nie wymaga ona konfiguracji od użytkownika.
  • Przyszłoroczną rewolucją będą ekrany HDR (pierwsze zapowiedziano na drugą połowę 2016), które wymagają jednakże lepszej obsługi kolorów, algorytmów tonalnych, kodowania obrazu. Karty graficzne Radeon™ z 2016 roku zapewnią 10-bitowy kolor w rozdzielczości 4K i 60 Hz.
  • Przyszłoroczne karty graficzne Radeon™ zapewnią obraz w rozdzielczości 4K, odświeżaniu 120 Hz i próbkowaniu kolorów 4:4:4. Pierwsze ekrany 4K 120 Hz z dynamicznym odświeżaniem powinny wejść na rynek w 4 kwartale 2016.
  • Przyszłoroczne karty graficzne Radeon™ zapewnią obsługę ekranom 5K 60 Hz przy próbkowaniu 4:4:4 za pomocą jednego kabla.
  • Przyszłoroczne karty graficzne Radeon™, które będą obsługiwać standard DisplayPort™ 1.3 HBR3, który zapewnia nawet 80% wyższą przepustowość niż HDMI® 2.0, a przy tym wykorzystuje istniejące połączenia – nie potrzeba nowych kabli. Standard ten pozwoli tworzyć nowej jakości ekrany, których odświeżanie może dochodzić nawet do 240 Hz.

Ekrany_o_dynamicznym_odświeżaniu

źródło: informacja prasowa
O Paulina Nowak 1882 Artykuły
Newsmanka portalu wavepc.pl