Natec Rhino Code – recenzja szyfrowanej kieszeni na dyski

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy bardziej opłacalne jest zakupić gotowy dysk przenośny, czy może kupić oddzielnie kieszeń i dysk? Tak? To mam dla Was ciekawą propozycję, jeżeli chcecie mieć szyfrowany dysk zewnętrzny w niewygórowanej cenie. Chodzi oczywiście o nowy produkt Nateca – Rhino Code. Jak działa i czy warto się tym zainteresować? Zapraszam na recenzję!

>>> Sprawdź cenę Natec Rhino Code <<<

Zawartość opakowania

Opakowanie wykonane jest w biało-czarno-niebieskiej kolorystyce i zobaczymy na nami zdjęcia produktu oraz informacje na jego temat. A w nim, poza samą kieszenią, znajdują się: kabel USB, instrukcja obsługi oraz dodatkowa wkładka pod dysk.

Wygląd i wykonanie

Kieszeń została dobrze wykonana. Górna i dolna część wykonana została z matowego, czarnego tworzywa o chropowatej teksturze. Boki to aluminiowa ramka. Na topie znajdziemy zestaw przycisków oraz diody, a po otwarciu dolnej części uzyskujemy dostęp do miejsca montażowego na dysk. Na górnej krawędzi producent umieścił złącze USB 3.0.

Działanie

Przygotowanie do pracy

Aby zrobić użytek z naszej kieszeni, należy wyposażyć się w dysk twardy. Może być to nośnik HDD bądź SSD w formacie 2,5″ oraz pojemności nie przekraczającej 4TB. Jeżeli ten krok mamy już za sobą, czas na instalację dysku w obudowie. Ta czynność jest prosta: otwieramy klapkę, wkładamy dysk i zamykamy. Tyle. Czas na konfigurację hasła.

Ustawianie kodu

Ostatni krok, który dzieli nas od korzystania z naszego zaszyfrowanego dysku, to ustawienie hasła.  A jak to zrobić? Wszystko jest w instrukcji, ale napiszę też tutaj, żebyście zobaczyli jakie to proste.

Krok 1: Wciśnij jednocześnie i przytrzymaj przyciski “1” i “3”, podłączając tym samym dysk do portu USB komputera i zaczekaj 10 sekund, aż niebieska i czerwona dioda będą świecić.
Krok 2: Przytrzymaj przycisk “Lock” przez 10 sek., aż pomarańczowa dioda będzie świecić.
Krok 3: Wprowadź kod PIN (od 1 do 12 cyfr), a następnie naciśnij przycisk “Unlock”, aby potwierdzić.
Krok 4: Wprowadź wcześniej ustalone hasło, a następnie naciśnij przycisk “Unlock”, aby potwierdzić.
Krok 5: Teraz dysk powinien już być odblokowany więc czas przystosować go do współpracy z komputerem. Otwieramy więc “Zarządzanie dyskami” i tworzymy partycje.
I to tyle. 2 minuty i dysk jest gotowy do pracy!

A jak szyfrowanie sprawdza się w praktyce?

Sprawdza się dobrze. Po założeniu kodu, jeżeli go nie znamy, do danych na dysku domowymi sposobami nie da rady się dobrać. Jeżeli, załóżmy, ktoś “zwinie” nam dysk, to danych nie uzyska, może jedynie go sformatować i zachować dla siebie, jednak bez znajomości PINu z kieszeni nie skorzysta.

FAQ

Poniżej przedstawiam FAQ dołączone do kieszeni w instrukcji.

 1. Jeśli hasło zostało utracone, to czy jest możliwość, aby odzyskać dane z dysku?
  Niestety, nie ma takiej możliwości.
 2. Jeżeli obudowa zostanie uszkodzona, to jak odzyskać dane?
  Wystarczy zakup takiej samej obudowy.
 3. Co jeżeli zmiana hasła się nie uda?
  Wystarczy wprowadzić oryginalne hasło.
 4. Jeśli dysk umieścimy w innej obudowie, to czy nadal będziemy mieć do niego dostęp?
  Nie, ponieważ dane będą zakodowane.
 5. Jaka jest szansa, że hasło zostanie złamane?
  Niska, ze względu na używany specjalny algorytm.

Podsumowanie

Podsumowanie będzie krótkie, bo tak na prawdę nie ma się nad czym rozwodzić. Jeżeli szukacie kieszeni na dyski, która pozwoli Wam zabezpieczyć swoje dane przed niepożądanymi osobami to Natec Rhino Code może być wyborem dla Was. Miejcie jednak na uwadze, że jeżeli zapomnicie hasła, dane przepadną.

>>> Sprawdź cenę Natec Rhino Code <<<

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma Natec oraz ADATA. Dziękujemy! logo-natecADATA_logo

O Kacper Borawski 167 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl