Logitech G29 – recenzja kierownicy

Logitech G29 to następca znanej i lubianej G27. Kierownice Logitecha znane są ze świetnej jakości wykonania, funkcjonalności, komfortu i … wysokiej ceny. Tak samo jest w przypadku G29, jednak czy jest ona warta tych pieniędzy? Zapraszam na test!

>>> Sprawdź najniższe ceny Logitech G29 <<<

Zawartość opakowania

Zacznę od tego, że standardowo Logitech G29 nie posiada w zestawie shiftera – należy go oddzielnie zakupić. Według mnie jest to bardzo słabe posunięcie ze strony producenta.

Cały zestaw przychodzi w dużym kartonie z grafikami i informacjami po bokach. W środku znajdziemy kierownicę, shifter, pedały, zasilacz i dokumentację.

Wygląd i wykonanie

Wykonanie stoi na najwyższym poziome. Szczerze mówiąc nie mogę się do niczego przyczepić. Ale po kolei. Kierownica wykonana jest z dwóch części: podstawy i samego koła kierownicy. Podstawa wykonana jest z dobrej jakości czarnego, matowego tworzywa. Patrząc od góry zauważymy tylko otwory wentylacyjne, śruby do dokręcenia jej do blatu oraz logo producenta. Z tyłu umieszczone zostały kolejne otwory wentylacyjne, których ułożenie przypomina przedni zderzak sportowego samochodu. Od spodu znajdziemy cały zestaw wejść i wyjść, oraz wpięty na stałe kabel USB do połączenia z komputerem. Oprócz tego są tutaj dwa uchwyty montażowe.

Samo koło kierownicy wykonane jest prawie w całości ze skóry – prawie, bo na górze zauważymy niebieską, aluminiową wstawkę. Rama kierownicy również wykonana jest z metalu. Boki pokryte zostały skórą perforowaną, a dolna część jest ścięta. Na środku zostały również umieszczone diody obrotomierza. Całość prezentuje się bardzo elegancko i sportowo.

Na kierownicy znajdziemy w sumie 20 przycisków. Zaczynając od góry: 4 kierunkowy d-pad, przyciski trójkąt, kółko, krzyżyk, kwadrat, po dwa przyciski R i L z każdej strony, przyciski plus i minus, enter, funkcyjne PlayStation oraz pokrętło. Mniej widoczne są manetki, a na topie ramy znalazł się przełącznik trybów. W przypadku korzystania z urządzenia na PC, wszystko można spokojnie przypisać, wyjątkiem jest to czerwone pokrętło, którego na PC nie wykorzystamy. Oczywiście kierownica jest w pełni kompatybilna z PlayStation 4, jak i 3.

Zestaw pedałów w G29 jest niemal identyczny, jak ten w G27. Oprócz zmian wizualnych, poprawie uległ tak na prawdę tylko mechanizm pedału hamulca. Działa on teraz bardziej realistycznie, a jego skok został delikatnie zmniejszony. Całość wykonana jest z dobrej jakości czarnego tworzywa. Top został podzielony na dwie części: “dywanik” – podstawkę pod nogi, oraz pedały – metalowe na siłownikach z gumowymi wstawkami. Z tyłu obudowy wychodzi kabel do podłączenia do kierownicy. Od spodu podstawy możemy zauważyć stopki antypoślizgowe, co w połączeniu z sporawą wagą elementu i naciskiem przez nasze nogi, powoduje, że pedały nie przesuwają się prawie wcale po ich dobrym ustawieniu. Dla osób, które chciałyby korzystać z nich na dywanie, bądź innej miękkiej powierzchni, producent przygotował wysuwany element z kolcami.

Shifter tak jak inne elementy, wykonany jest w większości z dobrej jakości matowego, czarnego tworzywa oraz skóry. Patrząc od góry widzimy logo producenta na kawałku błyszczącego plastiku, dwie śruby do uchwytów montażowych, oraz samą gałkę zmiany biegów. Drążek zakryty jest skórą, sama gałka również jest skórzana z srebrną wstawką na topie. Działanie shiftera to jednak nie najwyższy poziom. Skok jest zbyt lekki, aby nazwać go realistycznym, ale pamiętajmy, że to tylko służy do grania w gry.

specyfikacja g29

Wrażenia z użytkowania

Montaż

Montaż wszystkich elementów jest bardzo prosty i skuteczny. Kierownica oraz shifter opierają się na szczękach, które zaciskamy do blatu przy pomocy śrub. Pedały tak jak wcześniej wspominałem trzymają się dobrze zarówno twardych jak i miękkich powierzchni.

Wrażenia z gry

Logitech G29 w grach spisywał się świetnie – zarówno w tych bardziej symulacyjnych, jak i tych trochę mniej. Zestaw testowany był na PC. Sprawdziłem go na kilku grach: ETS2, ATS, The Crew oraz Dirt Rally. G29 podczas gier była stosunkowo cicha, force feedback działał mocno i bezbłędnie w każdej grze, wykrywanie pozycji kierownicy zawsze poprawne. Działanie pedałów również stoi na najwyższym poziomie, a shifter – no on trochę odstaje od reszty, ale i tak jest dobrze.

Podsumowanie

Podsumowując, G29 to bardzo dobra kierownica. Świetna jakość wykonania i konstrukcja sprawiają, że granie na G29 jest czystą przyjemnością – czystą, ale i drogą. Niestety, ale cena jest ogromnym minusem tego urządzenia – ok. 1400 zł za zestaw bez skrzyni biegów? Trochę za drogo. Jeżeli jednak stać Was na taki zakup, który pamiętajmy, że raczej robi się raz na parę lat, to mogę Wam go polecić – nie będziecie zawiedzeni.

>>> Sprawdź najniższe ceny Logitech G29 <<<

WavePC - rekomendacja

Sprzęt do testów dostarczyła firma Logitech. Dziękujemy! Logitech_G_horz_CMYK_Pos

O Kacper Borawski 177 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl