Asustor AS6204T – dysk sieciowy dla małych i średnich firm

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Asustor

Każdemu prezesowi zależy, by znajdujące się w jego firmie sprzęty były niezawodne i wydajne. Jednym z najważniejszych urządzeń jest to, na którym przechowuje się ważne dane. Producent dysków sieciowych Asustor zapewnia, że w tym wypadku dla małych i średnich firm dobrym rozwiązaniem będzie NAS AS6204T. My postanowiliśmy to sprawdzić i przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu.

NAS, z czym to się je?
Dysk sieciowy inaczej NAS (Network Attached Storage) to pamięć masowa, którą podłącza się – zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet bezpośrednio do sieci komputerowej. W ten sposób urządzenie zapewnia szybki i bezproblemowy dostęp do wszystkich zgromadzonych na nim danych z każdego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu.

Poniżej specyfikacja szczegółowa modelu AS6204T

Procesor Intel Celeron N3510 (4 rdzenie, 1.6 GHz, 2.08 GHz w trybie Turbo)
Pamięć RAM 4 GB DDR3L (max 8 GB)
Dyski twarde możliwość instalacji 4x HDD SATA II/III 3.5/2.5 cala o pojemności łącznej 40 TB
Obsługa S.M.A.R.T., hot-swap i automatycznej odbudowy uszkodzonej macierzy tak
Typy macierzy dyskowych JBOD, RAID (0, 1, 5, 6, 10), system plików ext4
Interfejsy sieciowe 2x Gigabit LAN, wsparcie dla agregacji łącza, IPv6, WoL, VLAN
Wejścia/wyjścia 2x USB 2.0, 3x USB 3.0, 2x eSATA, 1x HDMI, 1x S/PDIF
Możliwości rozszerzenia Pamięci USB, drukarka USB, karta Wi-Fi, adapter Bluetooth, kamera IP, klawiatura, mysz, napęd optyczny
Kensington Lock tak
System operacyjny Asustor Data Master (ADM) 2.6
Zarządzanie RAID thin provisioning
Obsługiwane protokoły sieciowe CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, HTTP/HTTPS, iSCSI, SNMP, NTP,

DDNS, SSH, WebDAV

Obsługa sieci VPN (PPTP, OpenVPN)
Możliwość pobierania plików przez protokoły BitTorrent, HTTP, FTP
Automatyczne sprawdzanie integralności danych tak
Opcje backupu danych rsync, FTP backup, USB backup, One Touch Backup, Amazon S3
Wirtualizacja Microsoft Windows Server Hyper-V, Citrix XenServer
Wymiary (wys. x szer. x gł.) 18.6 x 17.0 x 2.3 cm
Waga 2.9 kg

Czym jest RAID?
Dyski w zależności od naszych preferencji mogą działać w różnych systemach RAID: RAID 0, RAID 1, 5, 6 10, JBOD oraz systemie plików ext4.

– RAID 0 to połączenie ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N × rozmiar najmniejszego z dysków, gdzie „N” oznacza liczbę dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskuje się znaczne przyspieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na równoległe wykonywanie operacji na wszystkich dyskach w macierzy. Warunkiem uzyskania takiego przyspieszenia jest operowanie na blokach danych lub sekwencjach bloków danych większych niż pojedynczy blok danych macierzy RAID 0.

– RAID 1 polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. Powstała przestrzeń ma rozmiar najmniejszego nośnika..

– JBOD to z kolei połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie oferuje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID, zarządzającego dostępem do dysków.

W przypadku RAID 5 bity parzystości nie są zapisywane na specjalnie do tego przeznaczonym dysku, lecz są rozpraszane po całej strukturze macierzy. RAID 5 umożliwia odzyskanie danych w razie awarii jednego z dysków przy wykorzystaniu danych i kodów korekcyjnych zapisanych na pozostałych dyskach.

– RAID 6 to macierz z podwójną parzystością, realizowana np. jako 5+2, albo 13+2. Kosztowniejsza w implementacji niż RAID 5, ale dająca większą niezawodność. Awaria dwóch dowolnych dysków w tym samym czasie nie powoduje utraty danych.

– RAID 10 – Macierz realizowana jako RAID 0, którego elementami są macierze RAID 1. W porównaniu do swojego poprzednika realizuje tę samą koncepcję połączenia zalet RAID 0 i RAID 1, lecz w odmienny sposób. Stripingowi podlegają relatywnie niewielkie bloki danych, które są zapisane na dwóch dyskach, dzięki czemu podczas wymiany uszkodzonego dysku odbudowywany jest tylko fragment całej macierzy.

Komu dedykowany jest dysk sieciowy AS6204T?
Z punktu widzenia zwykłego użytkownika inwestycja w dość drogiego NAS-a może okazać się całkowicie nieuzasadniona, bo za jego cenę możemy złożyć niedrogiego peceta. Bez wątpienia testowany model natomiast może okazać się niezbędny w sytuacji, kiedy mamy firmę z ogromnym przepływem ważnych danych, do których dostęp musimy mieć absolutnie wszędzie.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny
Asustor AS6204T cechuje estetyczna obudowa, wykonana z dobrej jakości materiałów. Warto zaznaczyć, że praktycznie cała konstrukcja obudowy została wykonana ze stali, przez co waga oscyluje w granicach 3 kg bez dysków. Niewielkie gabaryty urządzenia to niewątpliwie zaleta –  nie będzie problemu z ulokowaniem sprzętu nawet w małym biurze.

Foto 1 AS6204T_F

Na przednim panelu znajdują się diody LED, przycisk startowy, ekran LCD, cztery przyciski sterujące, oraz cztery szyny na dyski i jeden port USB 3.0.

Foto 2 AS6204T_B

Na tylnej części NAS-a użytkownik ma do dyspozycji złącze audio S/PDIF, port HDMI, dwa dodatkowe porty eSATA, dzięki którym możemy dołożyć jeszcze więcej dysków. Dwa porty LAN, dwa porty USB 2.0 kolejne dwa 3.0 oraz przycisk resetu.

Foto 3

Na spodzie pojawiły się cztery sporych rozmiarów gumowe nóżki zapobiegające wibracjom urządzenia i poprawiające stabilizacje.

Foto 4

W środku wszystko skompresowano do minimum. Pamięć ram możemy rozszerzyć do maksymalnie 8GB.

Foto 5

Testy wydajnościowe
Metodologia niniejszego testu polegała na sprawdzeniu m. in. prędkości zapisu i odczytu NAS-a oraz  możliwości dysków. W tym wypadku otrzymaliśmy do testu 4 dyski SSD OCZ Vertex (do kupienia osobno). Do kopiowania wykorzystaliśmy znany program Total Commander, zaś test wydajnościowy przeprowadziliśmy przy wykorzystaniu benchmarków ATTO Disk Benchmark oraz Anvil’s Storage.

Zapis

1

Odczyt

2

Atto Disk Benchmark

3

Anvil

4

Zużycie energii elektrycznej
Przy podłączonych czterech dyskach urządzenie pobiera 20 W w stanie  spoczynku, a w czasie pracy 26 W.

Oprogramowanie i instalacja
Instalacja oprogramowania jest bardzo intuicyjna i sprowadza się do kilku kliknięć. Nie trzeba być ekspertem by sprawnie przebrnąć przez ten proces, który kończy się po około 5 minutach.

5

Proces instalacyjny rozpoczyna się od komunikatu z informacją o tym, żebyśmy upewnili się czy wszystkie dyski zostały właściwie podłączone.

6

Następnie system sam zweryfikuje czy nie ma dostępnych nowych aktualizacji. Jeżeli takowe się pojawią, automatycznie rozpocznie proces aktualizacji.

7

Następnie pojawi się okno z informacją o tym, w jaki sposób możemy skonfigurować NAS-a. Wybieramy ręczne (Custom Setup), bądź szybkie konfigurowanie.

8

Następnie wybieramy hasło administratora i nazwę serwera i ustawiamy datę.

9

Wprowadzamy ustawienia sieci.

10

Ustawiamy optymalny dla nas System RAID.

11

Chwila cierpliwość, resztę za nas wykonuje NAS.

12

Po poprawnym procesie instalacji powinien pojawić się ekran logowania.

13

Po zakończeniu procesu konfiguracji, zostanie wyświetlone menu główne, które pozwala nam zarządzać NAS-em.

14

Aplikacji jest naprawdę sporo. Gdyby jednak komuś czegoś brakowało, to może odwiedzić sklep w którym można pobrać dodatkowe programy.

15

Specjalny monitor zasobów informuje w czasie rzeczywistym, ile mocy w danym momencie wykorzystuje nasz sprzęt.

16

17

Użytkownik ma do dyspozycji również menadżera plików.

18

Tak prezentuje się menu z opcjami konfiguracyjnymi.

19

A tak specjalny moduł zarządzania dyskami.

 20

Podsumujmy
Na koniec kilka słów o testowanym modelu AS6204T. Muszę przyznać, że sprzęt o dość imponującej specyfikacji mnie nie zawiódł. Jego zalety, szczególnie docenią właściciele małych i średnich firm, którzy oczekują od tego typu urządzeń czegoś więcej niż tylko możliwości przechowywania ogromnej ilości danych. Łatwe w instalacji i intuicyjne oprogramowanie pozwala w prosty sposób wykorzystać NAS jako backup danych, prywatną chmurę czy jako centrum multimedialne, pomocne przy prezentacjach podczas spotkań biznesowych, czy konferencji.

Asustor AS6204T to całkiem rozsądny wybór. Za niespełna 2200 zł otrzymujemy wydajny serwer, który powinien sprawdzić się w każdej sytuacji. Dzięki licznym portom HDMI, USB będzie świetnie działał jako domowe centrum rozrywki. Wysoka wydajność, obsługa systemów RAID to także bezpieczeństwo i gwarancja stabilnej pracy, która jest niezbędnym elementem pracy w nowoczesnym biznesie.

Dziękujemy firmie Impakt za udostępnienie NAS-a do testu. Impakt logo

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Asustor, Impakt, Entrymedia.

O Kacper Borawski 280 Artykuły
Młody pasjonat komputerów i wszystkiego co z nimi związane. Webmaster oraz redaktor WavePC.pl